Denník N uverejnil svoju „nekázeň“. Tohto týždenným autorom je opäť predseda ok21 Peter Križan.
Aby nevyrástli nové hranice, musíme hľadať to, čo máme spoločné.
Hranica niekedy môže ochrániť, ale vždy musí rozdeľovať. Už len obyčajný plot otvára praktické otázky. Ako obrobiť pôdu až tesne po plot, čo s konármi, ktoré tienia, komu patrí ovocie, čo visí cez plot, čo so sliepkou na druhej strane a čie je vajce…
V staručkom filme s Gabinom prestal komisár Maigret prenasledovať zločinca na štátnej hranici, kde sa mu končila kompetencia. Vyvaľovali sme oči, že tá hranica bola len biela čiara na ceste, hore-dolu premávali autá a rovno na hranici sedeli ľudia v pivárni.
Srholec a Dalajláma
Žije to len na hranici, ktorá nie je! Hranica je ako jazva, od ktorej sa zdravé tkanivo odťahuje hlbšie do vnútrozemia. Hranica sa nestavia na hranici. Čím väčšie napätie, tým rozpínavejšie je hraničné pásmo. Aj na najužšom mieste hranice so Západom sa na tabuľku Pozor! Štátna hranica prechádza stredom rieky dalo dovidieť len ďalekohľadom cez elektrický ostnatý plot. Na dnešných cyklotrasách ešte nedávno lietali guľky, hrýzli psy, a kto neprešiel, hnil v base. Najväčší Slovák Anton Srholec prežil 10 rokov v Jáchymove ako „narušiteľ“. Dnes blahorečený Titus Zeman sa stal mučeníkom ako Srholcov „prevádzač“. Lenže oni neprevádzali a nenarušovali, oni sa len chceli dostať von z klietky železnej opony, v ktorej nás všetkých väznil zločinný režim.
Dalajláma na úteku z Čínou okupovaného Tibetu mesiac zdolával priesmyky Himalájí vo výške do 5.000 metrov, Čína zbúrala jeho kláštor v Lhase a zabila vtedy desaťtisíce mníchov a obyvateľov Tibetu. Dalajláma je síce len migrant a utečenec, ale aj svetská a duchovná autorita. Kto o ňom kedy počul, vníma ho ako láskavého svätca a vodcu svojho ľudu aj ponad hranicu vysokých hôr a ešte vyššej politiky.
Tragédie ukazujú hodnoty
Dobré časy nás čičíkajú, dovoľujú kĺzať sa po povrchu bez snahy o hĺbku. Nekonečná voľnosť do nekonečna pred nami. Do nekonečna? Kým nevyrastú pred nami ploty vojnových zákopov a ohrady železných opôn. Až potom začať túžiť po tom, čo je za plotom? Až potom hľadať bránu, ktorou by sa tam dalo dostať?
Európa má šancu zachrániť svoje hodnoty bez vojny. Lebo tragédie, zemetrasenia, mory a vojny vyžíhajú hodnoty. V chaose, tragédii a bezpráví sa napokon hodnoty ukážu samy. Až keď už pomaly nik nevládze zabíjať? Až keď zomierame od hladu, pochopíme, že nie sme živí len chlebom?
Náš dnešný mier bez hraníc je veľmi krehký, udržíme si ho len veľkým rešpektom k tomu, čo každý má nažité, a len zdôrazňovaním toho, čo nám je spoločné. (Srholec)
Prorok Izaiáš pred skoro tritisíc rokmi s veľkou nádejou pozeral do budúcnosti zmiereného ľudstva. Jeho metafora hovorí o časoch, keď „Vlk bude bývať s baránkom a leopard spočívať s kozliatkom… (Iz 11,6)“. Dokážeme sa raz k takémuto usporiadaniu vzťahov priblížiť bez toho, že by jeden z nich musel byť pritom v klietke?