Anton Srholec – Cesta, po ktorej som išiel

Lucia Gvozdjaková17. 9. 2015

„Na našom živote je dôležité nie to, čo sme dosiahli, ale tá cesta, po ktorej sme išli.“
Shares

V októbri do kín prichádza nový film o vzácnom človeku – o Antonovi Srholcovi.

Dokument o Antonovi Srholcovi na Slovensku chýbal. Režisérka Alena Čermáková v časozbernom dokumente zachytáva minulé i súčasné dni tohto výnimočného muža, ponára sa do konzistentného spôsobu jeho premýšľania a činov a odhaľuje jeho neustálu húževnatosť a nekonečnú túžbu pomáhať. Anton Srholec je mužom mnohých povolaní (Rímsko-katolícky kňaz, salezián, politický väzeň, spisovateľ, charitatívny pracovník, zakladateľ a riaditeľ resocializačnej komunity RESOTY), ktorý však nikdy neopustil svoje zásady, a to milovať človeka, svet, Boha a, keď je treba, aj biť sa za slobodu a spravodlivosť.

V júni tohto roka António oslávil 85 rokov. Autorka Alena Čermáková Antona Srholca veľmi dobre pozná a práve ich blízky vzťah umožňuje divákom nazrieť do ich spoločných dôverných rozhovorov. Dokument sa natáčal 6 rokov.

Dokument som zatiaľ nevidela, ale keďže Alenku a Otca Antónia poznám, verím, že sila a posolstvo lásky – ako duchovný odkaz filmu – presiahne samotný rámec dokumentu. A spolu na plátne uvidíme esenciu ľudskosti a túžby po slobode. V kinách od 8. októbra 2015.

 

Réžia: Alena Čermáková
Dramaturgia: Mario Homolka
Kamera: Henrich Bródy, Mario Homolka, Alena Čermáková
Hudba: Ivan Čermák
Strih: Peter Kotrha
Mixáž zvuku: Dušan Kozák, Bohumil Martinák
Zvuk: Marek Lacena, Martin Macko
Producenti: Mario Homolka, Dávid Čorba

© LEON Productions, Alena Čermáková 2015

Shares