Václav Malý bol v roku 1979 uväznený za Chartu `77. Počas väzby niekoľkokrát žiadal o Nový zákon. Jedného dňa mu však väzenský dozorca znenazdania a bez vysvetlenia priniesol Bibliu, ktorú mal odloženú rodičov …
Vašek sa jej bál dotknúť, lebo v tom musel tušiť provokáciu a zradu. Čo keď mu o chvíľu spravia osobnú prehliadku a obvinia ho z „pašovania zakázanej literatúry do nápravného zariadenia“? Neistota trvala niekoľko dní, ale napokon mu nik Bibliu nevzal a nik ho za ňu netrestal. Až po prepustení z väzby sa dozvedel, že to bolo vďaka intervencii prezidenta Kirchschlägera pred jeho návštevou Československa, na ktorej Husákovi veľmi záležalo.
Bojovník za ľudské práva, prezident Rudolf Kirchschläger, mal osobitný vzťah k Československu, lebo od roku 1967 bol u nás počas Pražskej jari aj počas ruskej okupácie v auguste 1968 veľvyslancom. Keď sa mu neskôr podarilo v dobrej viere pretlačiť Bibliu Vaškovi až do väzenia, nemohol ani tušiť, do akých rozpakov ho tým privedie.
V roku 2011 bol Václav Malý nominovaný spolu s teológom Walterom Kirchschlägerom, synom prezidenta Rudolfa Kirchschlägera, na Cenu nadácie Herberta Haaga za slobodu v cirkvi.
V týchto dňoch vyšla ku nedožitým 100. narodeninám Rudolfa Kirchschlägera kniha s podtitulom Ins heute gesprochen, v ktorej Walter Kirchschläger vybral, tematicky roztriedil a redakčne spracoval citáty z 1.200 prezidentských prejavov Rudolfa Kirchschlägera počas 12 rokov jeho úradu.
V úvode knihy hovorí dnešný rakúsky prezident Heinz Fischer:
Jeho prvé miesto v zahraničných službách bol od roku 1967 post rakúskeho veľvyslanca v Prahe, takže Pražskú jar a najmä jej násilné potlačenie v auguste 1968 zažil na vlastnej koži. Rudolf Kirschläger vzbudil vtedy pozornosť vo veľmi pozitívnom zmysle, lebo sa vtedy zachoval odvážne, empaticky, ľudomilne a nebyrokraticky voči obetiam represií, voči tým, ktorí sa rozhodli z Československa utiecť, resp. chceli vstúpiť na rakúske územie, prípadne potrebovali inú formu pomoci.
Ďakujeme prezidentovi, ktorému venujeme tichú spomienku. Ďakujeme jeho synovi Walterovi, ktorý zdedil po otcovi aj zmysel pre ľudské práva aj sympatie voči Česku a Slovensku.