Budem voliť

Lucia Gvozdjáková, Peter Križan26. 2. 2020

Predstavujem si krajinu bez tupcov, bez tankov, nik neleží tam v tráve, s guľkou na konci slov.

Spomienkové zhromaždenie Za Jána a Martinu a za slušnú krajinu v Bratislave na Námestí slobody. Zdroj: SME – MARKO ERD

Shares

 

Občas nás dačo tak uchváti, že vyzeráme ako nerozhodní alebo prelietaví. Ochutnáme z každej dobroty na stole, privoniame k jednému kvetu a hneď zbadáme ďalší, prečítame pár kapitol a neprestaneme kým nadránom neotočíme poslednú stránku.

Teraz vo vrcholiacom predvolebnom období si našu pozornosť vyžaduje veľké množstvo skvelých a originálnych nápadov. Tisíce ľudí sa pokúšajú priniesť novú budúcnosť a vyjadriť sebe vlastným spôsobom opodstatnenú nádej na nový lepší svet. Zdá sa akoby sme boli až koktaví slobodou a potkýnali sa o vlastné nohy.

Spísali sme, čo sme videli, počuli, zažili, stretli, dopočuli sa. Viacerí ste náš výber doplnili o ďalšie tipy. Tak užite v zdraví a dobre voľte!

Lucija Gvozdjáková a Peter Križan

 

1.DAFilms.sk a špeciál FILMOM PROTI EXTRÉMIZMU
https://dafilms.sk/

Alarmujúce predvolebné preferencie, ktoré poukazujú na vzrast sympatií k extrémnej pravici, nenechávajú ľahostajných ani slovenských filmárov.

DAFilms.sk je najväčší filmový portál na Slovensku, ktorý je prioritne orientovaný na slovenské a české filmy, ktoré ste v kine nestihli a tiež k filmom, ktoré sa nikdy do našich kín nedostanú. DAFilms.sk predstavuje najmä autorské dokumentárne filmy, filmy na pomedzí žánrov, experimenty a artové filmy. Portál je platený.

Pred voľbami 2020 sú/boli – v rámci aktivity Filmy proti extrémizmu od 17. do 29. februára 2020 – streamované (každý prihlásený si môže/mohol pozrieť film online) nižšie uvedené filmy zDARma. Je to zásluhou portálu, ale najmä vďaka samotným tvorcom a producentom filmov.

Desať filmov spája nielen téma fašizmu, neonacizmu či ďalších extrémistických fenoménov, ale aj akčné gesto “darovania”:

Keď príde vojna, r. Jan Gebert – počas celej aktivity – od 17. do 29.2.2020

„Režisér celé tri roky observačne natáčal skupinu Slovenských brancov a ich samozvaného veliteľa Petra Švrčka. Situačné obrazy hry na diktatúru nadobúdajú ku koncu desivo reálnu podobu.“

Nech je svetlo, r. Marko Škop – 17.2.2020
Ostrým nožom, r. Teodor Kuhn – 18.2.2020
Svet podľa Daliborka, r. Vít Klusák – 21.2.2020
Tlmočník, r. Martin Šulík – 22.2.2020
Cesta Magdalény Robinsonovej, r. Marek Šulík – 23.2.2020
Návrat do horiaceho domu, r. Anna Grusková – 25.2.2020
Diera v hlave, r. Robert Kirchhoff – 27.2.2020
Exit – Dať extrémizmu zbohom, r. Karen Winther – 28.2.2020
Môj pes Killer, r. Mira Fornay – 29.2.2020

 

2. BUDEM VOLIŤ
https://www.budemvolit.sk/

Snahou občianskej iniciatívy bývalých študentských lídrov Nežnej revolúcie – Miloslava Dureca, Zuzany Mistríkovej, Filipa Vagača a Juraja Vaculíka – je pripomenúť jednu z najdôležitejších hodnôt, slobôd a práv, za ktoré sme pred 30 rokmi všetci na námestiach bojovali – právo slobodne voliť!

Pridať sa môže každý – natočením kratučkého videa, pridaním loga „Budem voliť!“ a zdieľaním na sociálnych sieťach.

 

3. SRDCOM DOMA
https://www.srdcomdoma.sk/

Netrestajme našich občanov za to, že cestujú za prácou, vzdelaním, skúsenosťami, či poznaním. Umožnime im voliť zo zahraničia.“

Občianske združenie Srdcom doma spustilo internetovú aplikáciu, ktorá pomohla voličom zo zahraničia zúčastniť sa volieb alebo voliť mimo trvalého bydliska. Všetko za menej ako 3 minúty.

Voľbu zo zahraničia podporila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Samuel Zubo a iniciatíva Srdcom doma sa zaslúžili o to, že zo zahraničia pribudne desaťtisíce voličov.

 

4. ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO

spoločne s novinami Spoločne to zvládneme brázdili Slovensko

Dvadsať stranové noviny Spoločne to zvládneme boli vydané iniciatívou Za slušné Slovensko v dvadsať tisícovom náklade. Distribúcia bola zdarma, voľne v každom dobrom kníhkupectve. Editormi novín sú Eva Lavríková a Jakub Kratochvíl, obaja stoja za iniciatívou.

Za slušné Slovensko sa rozhodlo od 1. februára 2020 vydať na 19-dennú túru po Slovensku, aby 21. februára stihli na námestí Slobody v Bratislave zorganizovať stretnutie k druhému výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. O ceste píše Jakub aj na svojom blogu či facebooku:

Tie týždne boli možno najlepšie dni môjho života. Aj keď to bolo neskutočne psychicky vyčerpávajúce a posledné dni sme si všetci tiahli so sebou okrem všetkých vecí aj chronickú únavu, bolo to úplne skvelé. Prešiel som asi 3000 km autom a vlakom. Možno 100 km dokopy peši. Navštívil cez 70 miest na Slovensku a rozprával sa s desiatkami, možno stovkami ľudí na uliciach. Verím, že to bolo k niečomu dobré. Konečne som mal možnosť poriadne spoznať krajinu, kde sa cítim viac doma, ako doma. Konečne som mal možnosť poriadne spoznať ľudí, s ktorými som sa už prvý deň cítil, ako keby sa poznáme už od detstva. Milujem Slovensko a milujem Za slušné Slovensko.“

Jakub Kratochvíl a Zlatica Kušnírová

5. KRESŤANIA PROTI NENÁVISTI
https://krestaniaprotinenavisti.sk/

Dolupodpísaní občania Slovenskej republiky (zatiaľ 5 150) hlásiacich sa ku kresťanskej viere sú presvedčení, že kresťanstvo je náboženstvo šíriace pokoj, pravdu a úctu ku každému človeku. Signatári (medzi inými Daniel Hevier, František Mikloško, Vladimír Palko, Michal Handzuš…) vyzývajú veriacich občanov všetkých kresťanských vyznaní, aby sa pri voľbách nenechali pomýliť zdanlivo kresťanskou rétorikou, ale aby zverili svoj hlas tým politikom demokratických strán, ktorí skutočné kresťanské hodnoty obhajujú a presadzujú dlhodobo.

 

6. Denník N a SHOOTY

V stredu 19. februára 2020 boli do tlačeného vydania Denníka N opäť vložené nálepky, pretože je na to stále dôvod.

Keď Denník N pred piatimi rokmi vložil do novín Shootyho nálepky, premiér Robert Fico zúril. Urobil nevídanú vec: vláda oficiálne zakázala ministrom odpovedať na otázky Denníka N. Dlho to nevydržalo, lebo to bolo jasne protiústavné, a našli sa ministri, pre ktorých to bolo príliš. Teraz vložili nálepky znovu. Fico už nie je premiér a nemôže vláde nič prikazovať. Aspoň oficiálne.

Nálepky však majú zmysel aj dnes. Fica ani jeho náhradného premiéra Petra Pellegriniho už asi tak nevytočia, ale upozorňovať je na čo.

Po nálepkách boli pohľadnice. V pondelkovom (24. februára) vydaní Denníka N nájdete vloženú Shootyho pohľadnicu. Budeme radi, keď ju pošlete niekomu, kto sa chystá voliť nenávisť“, píše Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N.

 

7.NIE V MOJOM KROJI

Folklórne osobnosti Slovenska sa týždeň pred parlamentnými voľbami spojili v občianskom vyhlásení. Vymedzujú sa voči politikom s extrémistickou rétorikou, ktorí zneužívajú folklór a symboly ľudovej kultúry. Ich účelové vytváranie obrazu „nepriateľa národa“ považujú folkloristi za vážne ohrozenie pokojného spolunažívania obyvateľov Slovenska.

Organizátormi iniciatívy sú etnomuzikologička Jana Ambrózová, tanečník a autor programov folklórnych festivalov Michal Druga, tanečník a choreograf Filip Takáč a choreograf Vladimír Michalko. Pod vyhlásením je podpísaných viac ako 150 významných folklórnych osobností. Medzi interpretmi, etnológmi či vedúcimi folklórnych súborov a kapiel sú aj osobnosti ako Štefan Štec, Silvia Šarköziová či Lukáš Latinák, ale aj legendy slovenského folklóru ako Milan Križo a Juraj Kubánka. Dvadsaťdva osobností vystupuje aj vo videu, ktoré tlmočí obsah vyhlásenia.

8. NIE V NAŠEJ KRAJINE

#nievnasejkrajine

Otvorená občianska iniciatíva NIE v našej krajine vznikla, aby povedala jasné a razantné NIE. NIE totalitným myšlienkam a NIE strachu, ktorý šíri.

Hovoríme NIE všetkému, čo popiera základné princípy demokracie a ľudské práva. Hovoríme ÁNO krajine, v ktorej sa nikto nebude báť hovoriť o svojich hodnotách a postoji, hovoríme ÁNO krajine bez strachu.“

Inšpiráciou pre vznik iniciatívy Nie v našej krajine je platforma Nie v našom meste, ktorá už dlhšie pôsobí v banskobystrickom správnom kraji.

Za iniciatívou NIE v našej krajine stojí Andrea Cocherová, správkyňa Nadácie Orange a riaditeľka Plesu v Opere. Iniciatíva dala vyrobiť 100 tisíc odznakov a postarala so o distribúciu do 46 miest a obcí po celom Slovensku.

9. PIESEŇ IMAGINE

https://www.predstavujemsikrajinu.sk/

Pieseň Predstavujeme si krajinu s textom Ivana Štrpku zaspieval Dežo Ursíny v lete 1989 na festivale Valašský Špalíček.
Vtedy bol „Jánom“ Palach. Ako hovorí náš priateľ Boris, ku svätým Jánom pribudol Ján Kuciak.

 

 

PREDSTAVUJEM SI KRAJINU

Myslím na čisté nebo
ticho v ňom mizne mrak
len slnko na nás mieri
a páli si len tak.

Myslím na všetkých ľudí
ktorých bude hriať.
Myslím na všetku trávu
na steblo za steblom
nezastaví ju výstrel
nezmĺkne pod vetrom.

Myslím na všetkých ľudí
s ktorými som brat.
A stále sa mi marí
že si tu s nami John
a úsmev v tvojej tvári
sa pridal k našim snom.

Predstavujem si krajinu
bez tupcov, bez tankov
nik neleží tam v tráve
s guľkou na konci slov.

Myslím na krásnych ľudí
ktorí klíčia v nás.
A stále sa nám marí
že si tu s nami Ján
a úsmev v tvojej tvári
pokojne pláva k nám.

 

10.ZASTAVME ICH
https://zastavmeich.sk/

Kotlebu volilo za prezidenta skoro 223 tisíc ľudí. Iniciátori pripravili virtuálne hlasovanie, v ktorom chceli nazbierať viac hlasov, zatiaľ ich je len niečo viac ako 2 700.
Táto iniciatíva (Irena Biháriová z Progresívneho Slovenska) nevyšla, podobne ako neuspeli „ľudia zo zvolenskej bytovky“ a podpisová akcia na podporu Michala Havrana (viď. nižšie).

 

11. ĽUDIA ZO ZVOLENSKEJ BYTOVKY
https://domov.sme.sk/c/22325349/ludia-zo-zvolenskej-bytovky-vzdali-suboj-s-fasizmom.html

Plagáty, ktoré vyvesil jeden z obyvateľov bytovky (šéf stredoslovenského klubu LSNS Ján Mikovčák) na podporu kandidatúry svojej manželky do ĽSNS, chceli ďalší obyvatelia „prebiť“ protifašistickými transparentmi na svojich balkónoch. Na domovej porade si susedia odhlasovali, že plagáty musia zvesiť. Manželia ich výzvu odignorovali.

Keď vyvesili väčší banner, my sme stiahli tie naše, lebo nemienime pokračovať v takejto forme komunikácie,“ vysvetľuje šéfka spoločenstva vlastníkov, prečo ustúpili od protestu.

Svoj boj s regionálnym šéfom kotlebovcov však nevzdali. Susedia podali na Jána Mikovčáka žalobu na súd. Rieši ho už aj polícia

 

 

12. NA OBRANU MICHALA HAVRANA
https://komentare.sme.sk/c/22324633/odmietame-kriminalizaciu-havranovho-satirickeho-textu.html

NAKA začala na podnet právnika Čarnogurského stíhať Michala Havrana za text Pošlite Kuffu do cirkusu, ktorým verejne skritizoval farára Mariána Kuffu.
Podpisová akcia na Havranovu obhajobu zapadla vo víre udalostí. Okrem osnovateľov ju podpísalo len 100 ďalších ľudí.

 

13. MLADÍ PROTI FAŠIZMU
https://mladiprotifasizmu.sk/

Projekt založil 17. novembra 2016 Marek Mach, v tom čase študent prvého ročníka gymnázia, ktorý vnímal situáciu okolo silnejúceho politického extrémizmu. Jeho cieľom bolo poukázať medzi mladými ľuďmi na odvrátenú stranu fašizmu a extrémizmu a na tváre, za ktoré sa skrýva.

Rádio Expres 22. januára 2020 odvysielalo dvojhodinovú diskusiu dvoch 18-ročných prvovoličov – Mareka Macha a Lívii Garčalovej (študentky bilingválneho gymnázia zo Spišskej Novej Vsi) z Kulturblogu.

V utorok 25. februára Facebook zrušil Kulturblog a ďalšie stránky, ktoré pomáhali kotlebovcom v kampani.

 

14. FESTIVAL Slovenská krčma
https://www.pohodafestival.sk/sk/novinky/festival-slovenska-krcma

Organizátor festivalu Pohoda Michal Kačšák zorganizoval „zimnú Pohodu“ vo vyše 100 krčmách, bistrách, pivniciach…, v ktorých odohralo 150 kapiel vyše 200 koncertov. Pre verejnosť a zadarmo. Bola to Kaščákova odpoveď na Ficovu vetu, že všetci v slovenských krčmách sú rasisti alebo fašisti. Slovenskú krčmu navštívila a podporila aj prezidentka.

 

15. 50DNI.SK – PRIESKUMY VOLEBNÝCH PREFERENCIÍ
https://www.50dni.sk/

Iniciatíva vznikla ako reakcia na nový zákon o predĺžení zákazu publikovania prieskumov verejnej mienky vo vzťahu ku voľbám na 50 dní. Iniciátori sa pred tým vôbec nepoznali. Na tejto aktivite sa dohodli cez nahnevané statusy na facebooku. Nápad ako prvá dostala výtvarníčka Ivana Šáteková, ktorá ho zverejnila pri komente na zomri, Paralelne s ňou to isté napadlo aj IT-éčkara Juraja Šípoša. Hneď na to sa k nápadu pridala Zuzana Suchová a Boris Belan z Cvernovky.

Vyzbierali dosť peňazí na to, aby mohli objednať dva jedinečné prieskumy v spoluúčinnosti dvoch agentúr a výsledok dať k dispozícii spôsobom, ktorý formálne neporušuje aktuálne platný zákon 14-dňovej lehoty (50-dňový zákaz spočíva na Ústavom súde). Do výzvy sa zapojilo 9 233 spoluobjednávateľov. Celkovo sa vyzbieralo 46 553 EUR. Zostatok peňazí bude rozdelených rovným dielom medzi tri neziskové organizácie – Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Transparency International Slovensko a VIA IURIS. (Výsledky prvého aj druhého prieskumu vieme poslať na vyžiadanie.)

Šírenie prieskumov je zakázané, ale kreativite sa medze nekládli:

 

 

16. OPRE ROMA – Tvoja voľba je tvoj hlas

Nezávislá apolitická iniciatíva Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu začína mobilizovať Rómov, aby išli voliť vo februárových parlamentných voľbách. Spustila kampaň „Tvoja voľba je tvoj hlas“, v ktorej mobilizuje rómske komunity, aby nezahodili svoj hlas. V žiadnom prípade ich nenabáda na to, koho majú voliť. Len ich vyzýva, aby voliť išli. Iniciatíva spája 15 rómskych starostov, viac než 150 rómskych miestnych poslancov, občianske organizácie, osobnosti a vyše 15-tisíc rómskych občanov.

Sme na ceste do Bratislavy. Rómovia z Moldavy nad Bodvou, spolu s ďalšími zástupcami rómskej komunity cestujú za zástupcami politických strán odovzdať svoje memorandum. Chcú sa podieľať na hľadaní dobrých riešení pre ich komunity. V Bratislave nás dnes bude 500. Stojíme na benzínke pri reštaurácii Halier, kávičky, cigarety a tanečky musia byť. 15 minút je niekedy 20, niekedy 35, veď niekto meškať musí. Sme všetci? Asi hej, ideme ďalej! Opre Roma!“, píše Ján Gálik.

 

17. ROZHOVORY Z PREZIDENTSKÉHO PALÁCA – TALKSHOW PREZIDENTKY

Zuzana Čaputová pripravila vlastnú reláciu. Novinku spustila v nedeľu 23. februára 2020, týždeň pred voľbami. Vznikať by mala so štvrťročnou periodicitou, šírená bude prostredníctvom sociálnych sietí. Prvá časť sa zamerala na predvolebnú atmosféru.

Prezidentský palác by som chcela symbolicky otvoriť dialógu o aktuálnych témach. Už zajtra popoludní si budete môcť pozrieť na mojej facebookovej stránke záznam prvej zo série diskusií priamo z Prezidentského paláca, v ktorej sme sa rozprávali o predvolebnej atmosfére na Slovensku aj o tom, aká dôležitá je pre našu spoločnosť dôvera“, napísala na facebooku.

 18. UNIVERZITY AJ STREDNÉ ŠKOLY MOBILIZUJÚ K VOĽBÁM

Rektori UK a STU udelili študentom deň pred voľbami (28. februára od poludnia) rektorské voľno a vyzvali ich: „Poďme voliť! A voľme v duchu našich univerzitných hodnôt demokracie, humanizmu a tolerancie.“ 

V januári a februári 2020 prebehli na stredných školách simulované študentské voľby, podľa ktorých by sa do parlamentu nedostala žiadna vládna strana.

Voľby organizuje študenti z celého Slovenska pod záštitou Rady mládeže Bratislavského kraja na báze dobrovoľnosti. Podľa Slosiarika (agentúra FOCUS) sa mladí ľudia pozerajú po stranách, ktoré sú pre nich synonymom očakávanej zmeny. „Na jednej strane je to programové PS/Spolu, protestné OĽaNO s výrazným lídrom a protisystémoví kotlebovci pre tých, ktorí požadujú zmenu pod taktovkou autoritatívneho vodcu,“ vysvetlil sociológ.

  

19. CYNICKÁ OBLUDA
https://cynickaobluda.sme.sk/

Cynická obluda glosuje politickú situáciu každý deň. A predvolebné dianie sleduje zvlášť dôrazne.
Najlepšie je vybrať si z „best off“, čo koho rozosmeje a nezdá sa „cez čiaru“, lebo:

 20. ŤAŽKÝ TÝŽDEŇ s JÁNOM GORDULIČOM

Jano Gordulič sa dlhodobo venuje spoločenským a politickým témam.
Jeho postrehy sú štipľavé, dakedy na hrane ako v cynickej oblude, ale aj zahanbujúco pravdivé.

K voličom Kotlebu sa prihovoril takto: Pre tých, čo volia Kotlebu

 

21. PASTIERSKY LIST

Sme si nemysleli, že na ok21 budeme citovať našich biskupov, ale v nedeľu 23. februára sa v slovenských katolíckych kostoloch čítalo vyhlásenie slovenských biskupov k parlamentným voľbám: „Nenechajme sa strhnúť heslami, ktoré hrajú na emócie. Odolajme sloganom, ktoré vyvolávajú pocity ohrozenia. Zachovajme si pokoj a zdravý rozum. Na tých, ktorí podnecujú nepriateľstvo, si dajme pozor. Rýchle a radikálne riešenia sú príťažlivé, no reálny život je zložitejší,” upozorňujú, alebo: „Aj keď Cirkev do kampane nevstupuje, k účasti na voľbách jednoznačne povzbudzuje.“

Hoci keď hovoria o „neústupčivosti nepoctivosti“, mohli si odpustiť „nové ideológie“.

 

22. Denník SME – SME TU PRE VÁS

Denník SME ponúkol SME.sk na 30 dní zadarmo. K čitateľom denníka sa prihováral na interne slovami: “Nenechajme pochovať demokraciu.
V utorkovom tlačenom denníku pribalil ku každému výtlačku odznak NIE V NAŠEJ KRAJINE.

23. SPEVÁCI ASPORTOVCI SA PRODÁVALI TIEŽ

MICHAL KAŠČÁK

Kaščák spieva vety, ktoré povedal eštebák Lorenc

V banskobystrickom centre Záhrada v utorok 25. februára koncertovala skupina Drť, ktorá zhudobnila slová bývalého generála ŠtB Lorenca v pesničke Puntičkár. Projekt chystá nové pesničky na texty Fedora Gála a v stredu 26. februára ich predstaví na hudobno-diskusnom večere Denníka N.

 SISA FÉHER

„Môj milý, holubičí národ, sľúbili sme si vydržať,“ refrén pesničky Holúbky odkazuje hneď k dvom silným momentom histórie slovenskej popovej hudby.

Košická kapela Cha Bud!, ktorá je známa štýlom jazz fusion, sa vo svojej najnovšej piesni Holúbky spojila so speváčkou Sisou Féherovou, aby spoločne vyjadrili svoj názor na atmosféru v slovenskej spoločnosti krátko pred voľbami.

Je to náš príspevok k dnešnej problematickej predvolebnej situácii a hrozbe prižmurovania oka verejnosti nad minulosťou istých poslaneckých kandidátov a ich sklonmi k extrémizmu. Verím, že väčšina Slovákov, ktorí zvažujú ich voľbu, sa týmto smerom obracia len zo zúfalstva alebo sa stávajú obeťami populistickej kampane,“ povedala speváčka.

KATARÍNA KOŠČOVÁ

Katarína Koščová zverejnila skladbu so silným politickým odkazom. Svoju pieseň Čo zostane zahrala naživo aj ľuďom na námestí v Prešove, ktorí si prišli uctiť pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V piesni zhmotnila prešovská speváčka a autorka obavy z extrémizmu a prekrúcania faktov.

 RAPERI VOLIA DEMOKRACIU

Ego, Vec, Strapo a niekoľko ďalších známych rapperov sa zapojilo do iniciatívy VolímDemokraciu. Apelujú na fanúšikov, „aby sa nenechali zlákať sľubmi a populizmom ľudí, ktorí neprinášajú žiadne riešenia a ich pôsobenie na politickej scéne prinieslo zatiaľ iba nenávisť“.

 

 POSTAVME SA SPOLOČNE

Rasizmu a xenofóbii sa po folkloristoch a rapperoch postavili aj úspešní športovci.

Gáborík či Velez-Zuzulová mobilizujú zábermi na útok na Henryho či obdivovateľov Tisa vo videu POSTAVME SA SPOLOČNE.

Video nakrútilo Post bellum SK, ktoré hľadá a dokumentuje príbehy pamätníkov dôležitých udalostí 20. storočia.

 

24. NIE V NAŠOM MESTE

Banskobystrická platforma NIE v našom meste a CKO – Centrum komunitného organizovania rozniesli a rozdali 16 500 brožúr o hodnotách demokracie do 55 obcí a miest, kde mala ĽSNS podporu viac ako 20% v prezidentských voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu.
Videli hákové kríže na plotoch ale aj dobrosrdečných ľudí.

 

 

 

25. NECH MI NEHOVORIA

Koščová, Benetin, Kaščák, Lasky a ďalších 20 muzikantov urobilo novú verziu folkového protestsongu Ivana Hoffmana z časov socializmu. Piesňou Nech mi nehovoria sa Ivan Hoffman preslávil v júni 1989, keď ho na pódiu v rámci Bratislavskej lýry pozvala Joan Baez a po druhej slohe piesne mu vypli mikrofóny.

V novom aranžmáne aj s novým videoklipom, odrážajúci posledné štyri roky naše spoločnosti, oprášila zostava 25 muzikantov a spevákov.

 

Shares