Čo raz ostane z kresťanských Vianoc?

Peter Križan25. 12. 2023

Spravme z vianočného prímeria tradícia mieru na zemi

Shares

Andrew Edwards, Christmas Truce (Vianočné prímerie), Wikimedia Commons

Nedeľná nekázeň denníka N.

Veľká väčšina z tradičných vianočných zvykov vznikla dlho po Kristovom narodení. Niektoré (stromček, betlehem) dokonca len pred pár storočiami. Čo by podľa vás zostalo z Vianoc, keby sme z nich odstránili všetky tieto kultúrne nánosy? Zostalo by vôbec niečo?

Raz je nikdy, dva razy je zvyk. Niet tradície, ktorá by prežila takú radikálnu operáciu, že by sme z nej odstránili kultúrne nánosy. Veď len tie robia tradíciu tradíciou. Lebo raz je nikdy a najmenej dva razy treba, aby sa vytvorila obyčaj. Každá tradícia začína nad prázdnom svojej predohry. Prvopočiatok sa stane až spätne, keď je už naším zvykom. Ak ho nesprítomňujeme my a naše tradície, tak pre nás a naše porozumenie ako keby sa nikdy nestal.

Tradíciu si môžeme rozbaliť ako darček spod stromčeka. Najprv mašľa, potom papier, pod ním krabica, v nej ďalší papier a napokon – darček! Akosi nerátame s tým, že by tam vposledku nemuselo byť nič. Kresťanstvo vystavalo Vianoce na hypotéze Ježiškových narodenín a do svojej tradície stiahlo aj židovskú bibliu aj slnovrat aj orientálnych mudrcov.

Dvetisíc rokov sme žili v tom, že Vianoce sú len naše, kresťanské. Až dnešná sekularizácia tradičným postupom vytvorila z tradície tradíciu a kresťania aj postkresťania na západe oslavujú spoločne Vianoce aj s Novým rokom ako Sviatky / Seasons. Preto teraz už nemôžeme Vianoce uzavrieť do Polnočnej a zo Sviatkov nesmieme nikomu odobrať, čo je jeho – ani kapustnicu, ani stromček, ani Popolušku.

Na fronte nás čaká prímerie, ktoré bude snáď aspoň tak dlhé, aby medzi Západom a Východom preklenulo oslavy Ježišovho narodenia podľa gregoriánskeho aj juliánskeho kalendára. Vianočné prímerie považujeme tiež za súčasť tradície. Je to kratučká prestávka, v ktorej sa kresťania na chvíľu prestanú navzájom zabíjať.

V príbehu, na ktorom sme začali stavať našu vianočnú tradíciu sa hovorí aj o pokoji, ktorý sa má rozprestrieť nad všetkými dobromyseľnými ľuďmi. Ak by pokoj mohol byť ten nepomenovaný počiatok, tak začnime od neho a spravme z vianočného prímeria tradíciu mieru na zemi.

Shares