Dá sa pôst prežiť aj pozitívne?

Rastislav Kočan19. 2. 2015

Čoho sa tento rok v pôstnom období zrieknuť? Čokolády alebo večerného pitia vína? Dá sa na pôst vôbec pozerať aj inak?
Shares

Obrázok: www.wikihow.com

 

K pozitívnemu pohľadu na pôst vyzýva americký jezuita James Martin vo svojom videu, ktoré zverejnil na sociálnych sieťach pri príležitosti začiatku pôstneho obdobia. Namiesto zriekania sa malých pôžitkov v období pôstu radšej odporúča robiť niečo pozitívne.

Jeho plán na tohtoročný pôst je jednoduchý.

Pozostáva len z troch slov: “Byť milý k ľuďom”

“Byť milý  k ľuďom” je úplným centrom Ježišovho posolstva. Je to jednoduché a môže to dokázať úplne každý. Nenúti nás to, aby sme  chodili zachmúrení,  ani aby sme boli neustále hladní. Máme šancu rozširovať okolo seba pozitívnu energiu empatie voči ľuďom.

Konkrétny plán na tohtoročný pôst ako byť milí k ľuďom môžeme formulovať v nasledujúcich troch konkrétnych bodoch:

1.   Nebuďme sebestrední egoisti

Každý človek je občas nahnevaný. Niečo nám nevyjde, nahnevajú nás v práci, ujde nám autobus pre nosom, deti opäť neposlúchajú. Máme veľa dôvodov byť naštvaní.

Byť milí k ľuďom môžme byť tak, že nebudeme ďalej posúvať svoje “krivdy”  a svoju “naštvanosť” na ostatných. Ušetrime ostatných od našich boľačiek. Nešírme medzi svojich blízkych negatívne emócie.

2. Nezneužívajme neprítomnosť druhého

Nehovorme o ostatných zle v ich neprítomnosti. Inak povedané – neohovárajme druhých. Ohováraním  ubližujeme tým, ktorí nie sú prítomní. Zároveň však privádzame do úzkych aj našich partnerov pri rozhovore. Ak máme niečo proti niekomu, povedzme mu to rovno. Je málo vecí, ktoré nás robia horšími ľuďmi (povedané po kresťansky: viac nás odďaľujú od duchovnej cesty) ako zámerné degradovanie niečej povesti.

3. Keď si nie sme celkom  istí, pozerajme sa na veci pozitívne

Ak nemáme úplnú istotu ako človek niečo myslel alebo čo zamýšľal svojimi činmi, vyberme si radšej  pozitívnu interpretáciu. Nie vždy máme dostatočne veľa informácií, nie vždy rozumieme motívom konania ostatných ľudí. Môžeme si vybrať – môžeme predpokladať, že to myslia dobre alebo  aj zle.

Výzvou na toto pôstne obdobie je, aby sme ostatným poskytli “benefit of doubt” – aby sme predpokladali, že to s nami zle nemyslia. Že nie sú voči nám zaujatí, že nám nechcú ublížiť. Keď si teda nie sme istí pohnútkami iných, dajme našej interpretácii radšej pozitívne znamienko.

 

“Byť milý k ľuďom” môže byť nie len zaujímavým programom na pôst ale aj programom ako  sa stať lepším človekom. Pretože o to práve v kresťanstve do veľkej miery ide.

 

Originálne video Jamesa Martina, SJ (v angličtine) je možné pozrieť aj tu:

 

 

Shares