Február 2023

Kamil Sládek31. 1. 2023

Z cyklu Stredoveký kalendár 2023. Oporný drevený stĺp v Kostole sv. Uršule vo Výbornej, okres Kežmarok.

Shares

Na Spiši sú zo dve desiatky gotických dvojloďových kostolov či kostolíkov. Keď sa v nich postavíme pod chór uprostred chrámu, hlavný oltár poriadne neuvidíme. Dôvod je prostý: vo výhľade nám bude stáť mohutný kamenný pilier, ktorý je spojený s klenbou chrámu. Spolu s ním klenbu zabezpečujú nielen vnútorné, ale i vonkajšie oporné piliere. Tvoria kompaktný systém slúžiaci na to, aby stavba pevne stála.

V kostolíku svätej Uršule vo Výbornej z prvej polovice 14. storočia nám vnútorné, nosné stĺpy z čias renesancie až toľko vo výhľade prekážať nebudú. Napriek tomu mnohým z nás nespočinie pohľad na oltári. Dva pevné drevené stĺpy z tvrdého dreva tisu, ktoré podopierajú drevený strop z druhej polovice 16. storočia, upútajú našu pozornosť vďaka svojej farebnosti, ako i špirálovitému tvaru.

Popraskané staré kmene stromu vyrezané do tvaru veľkej skrutky v striedavom rytme sýtych farieb už štyristopäťdesiat rokov podopierajú renesančný strop, ktorý pozostáva zo štyridsiatich ôsmich farebných polí plných rozmanitých tvarov a štylizovaných kvetov. Každé stropné pole je iné; je to skvostné dielo renesančného majstra.

Pod kazetovým stropom je po celej jeho dĺžke osadený drevený trám. Zospodu ho podopierajú dva stĺpy a spolu držia maľovanú drevenú nádheru, aby sme ju mohli obdivovať v celej kráse.

Očarujúci renesančný rozkvitnutý strop s priečnym trámom a dvoma špirálovitými, tordovanými drevenými stĺpmi v kostolíku vo Výbornej je jediná takáto doposiaľ zachovaná stropná konštrukcia na dnešnom území Slovenska.

Ak chce niekto vidieť, ako asi mohli vyzerať kostoly v čase románskom či gotickom, vo Výbornej má výbornú príležitosť. Len tie stropy boli jednoduchšie.

Na Horný Spiš sa oplatí prísť. Pozývam nielen ja, ale aj pani starostka obce Výborná. Rada vás privíta vo „svojej“ obci a v nádherne zreštaurovanom Kostole svätej Uršule. Keď budete v chráme, dotknite sa krásneho renesančného stĺpa. Zážitok bude úplný.

P.S.:

O kostole vo Výbornej si môžete prečítať aj tu: https://bit.ly/Kalendar-01-2022.

Shares