Ježiško na mojkanie

Lucia Gvozdjáková19. 12. 2017

Ježiš je mäkký, plyšový a bradatý. No nekúp to!

Foto: Mercy Toys

Shares

V sobotu 2. decembra napísala Verona Šikulová na facebook takýto status: „Bola som v hračkárstve kupovať darčeky. Prvý prešľap, že som tam šla, druhý, vzala som dcéru… Samé hnusné hračky, niečo medzi psom, človekom a mimozemšťanom, bábiky vyzerajú ako hračky pre pedofilov, všetky ako k**vy, zvieratá nie sú milé, všetky sú strašné, lego ako z hororu, tak ja neviem, ja asi balím… vtedy sú Vianoce, keď vám pod stromčekom bliká dinosaurus zlovestnými očami, keď vás napadnú ninja bojovníci, draci z elfskej krajiny, roboti, drony, blikajúce slony, barbiny a la krížna… “ Komentáre k statusu boli všakovaké, také, aké sa na facebookovú slovač patrí: „Háčkujem, háčkujú, háčkujte“, „Niet nad drevené špuľky od nití, kocky a plastelínu…“ alebo „…syn v ôsmich rokoch donútil starú mamu, aby mu Ježiško zohnal blonďatú Barbie a môj muž spokojne skonštatoval: Synu, nejvyšší čas! Hezky se ti s ní bude usínat.“ Bolo to ozaj zaujímavé čítaníčko.

Oveľa pikantnejšie prekvapenie však pripravila spoločnosť Mikuláš & Partners, s.r.o. na svojej stránke MercyToys, ktorá prišla v čase adventu s onakvejšou novinkou – mäkkou a zmysluplnou hračkou so srdcom – s plyšovým Ježiškom.

Tridsať centimetrov vysoký Ježiško z extra jemného plyšu a v súlade s Európskym štandardom však nie je určený len na hranie. Plyšového Ježiška môžete použiť ako výbornú pomôcku pri modlitbe. Ježiško stojí a tým ukazuje jednu z dôstojných polôh pri modlitbe. Večer pri zaspávaní ho môžete mojkať a objímať. Príjemne zahreje. Jeho úsmev (a modré oči!) potešia pri prebúdzaní. Ježiško je aj skvelá hračka na kľudnú hru počas dlhej kázne. Doma môže plyšový Ježiško liečiť choré bábiky či rozmnožovať chlieb a ryby. (Informácie prevzaté z MercyToys.)

Výzor plyšového Ježiška vychádza z obrazu Božieho milosrdenstva, ktorý popísala mystička Faustína Kowalská. (Faustíne sa v roku 1932 zjavil Ježiš, kedy videla, ako z jeho srdca tryskajú dva žiarivé lúče.) Na hrudi Ježiškovi svieti prišité červené srdce so žltým plameňom. Vlasy sú z vlny. Dodávaný je v PVC sáčku a stojí 20 EUR. Na niektorých kresťanských e-shopoch v miernej zľave. No nekúp to!

Spoločnosť založila aj svoju facebookovú stránku, 4. decembra. Zatiaľ len s rovnakými a všeobecnými informáciami ako na webe. V sobotu 16. decembra pridali tlačidlo NAKUPOVAŤ. Inak žiadny pohyb. Nedá sa zistiť, či nejaké obchody už zrealizovali. FB stránka s názvom MercyToys sa páči zatiaľ 76 ľuďom a 77 ľudí ju sleduje.

So ziskom z predaja sa spoločnosť bude deliť s dvoma charitatívnymi organizáciami (Caritas Internationalis a Christian Relief Fund). Len či bude z čoho a či sa biznis na Slovensku vôbec rozbehne! Know how je prebraté pravdepodobne z anglosaskej a americkej kultúry. Podobných Ježiškov si môžete kúpiť za 19,99 libier (Jesus Soft Toy – ‚Little Thinkers‘ Doll) alebo za 11,90 dolárov (Plush Jesus Christ Toy Jehovah Christian Doll Lord God).

Čo dodať? Verona Šikulová to povedala síce vulgárne, ale jasne. Nie je priestor ani čas na argumenty typu: Každému sa môže páčiť čosi iné, veď každý myslí inak, inak vychováva deti… Plyšový Ježiško je cez čiaru. Človek katolíckej histórie začína zrazu oveľa viac rozumieť tomu, prečo je zobrazovanie boha v niektorých náboženstvách zakázané.

Shares