Stredoveký kalendár 2023

Kamil Sládek1. 1. 2023

Foto: Kamil Sládek

Shares

Územie Slovenska je posiate množstvom pokladov. Medzi ne patria i stredoveké pamiatky sakrálnej architektúry od 9. storočia po koniec stredoveku.

V priebehu tohto roku som pripravoval tretie pokračovanie kalendára na rok 2023, v ktorom ponúkam časť nádhery, ktorú máme okolo seba.

Kalendár pripravujem ako reklamu na stredovek. Stredovek nebola doba temna, ako sa to neraz učia naše deti či opakujú neznalí dospelí. Stredovek boli roky, desaťročia a stáročia, ktorých výsledky sú súčasťou našej prítomnosti. Stredovek bol plný ľudí, ktorí premýšľali, skúšali a objavovali. Ľudia, ktorí tvorili. Dnes žijeme aj z ich tvorby.

V kalendári na rok Pána 2023 nájdete dvanásť kostolíkov a kostolov od Kopčian pri rieke Morave na západe Slovenska po Svinicu neďaleko Dargovského priesmyku.

Zameral som sa na jednotlivé detaily, prvky chrámov, ktoré si mnohí z nás buď nevšimnú, alebo neuvedomujú, že sú neoddeliteľnou súčasťou stredovekých chrámov.

Prostredníctvom QR kódov, či webových adries si môžete prečítať o chrámoch ako takých, o svätých, alebo udalostiach, ktorým sú chrámy zasvätené, ako i o jednotlivých častiach sakrálnych stavieb. Objavovať chrámy, poklady na Slovensku, stredovek.

Prvá a posledná strana sú samostatné, ďalšie strany tvoria dvojice zobrazujúce informácie o chráme: strana s QR kódmi a malými fotografiami chrámu so stranou s hlavnou fotografiou a dňami mesiaca.

Kalendár je zároveň ponukou na objavovanie. Ak ste neboli na miestach, ktoré ponúka kalendár, vyberte sa tam. Majú svojho ducha, ducha miesta – génia loci. Zastaviť sa, stíšiť sa v nich, ponoriť sa do doby pre nás dávnej a premýšľať, meditovať alebo sa modliť, je nádherný zážitok. Odporúčam.

A objavujte aj ďalšie.

Pri tvorbe kalendára mi pomáhali mnohí ľudia, ktorým hovorím veľké ĎAKUJEM.

V prvom rade chcem poďakovať mojej rodine, manželke Anke a deťom, ktoré majú návštevu rôznych miest okorenenú fotografovaním chrámov. Anka praktizuje a deti sa učia a cvičia trpezlivosti. Minimálne s tatkom a jeho fotografovaním…

Pri tvorbe podoby kalendára na rok 2023 som vďačný za skvelé rady, ktoré mi poskytli kolegovia Adriana JankovičováGabriel Weszelovszky. Za grafické vylepšenia fotografií patrí veľká vďaka Michalovi Vaškovi a jeho tímu vo Vydavateľstva Michala Vaška v Prešove, http://www.vmv.sk/.

Ďakujem Vám všetkým, ktorí máte radi stredoveké umenie, ponúkate svoje videnie naň, ktorí sa vzájomne povzbudzujeme.

Na prahu roku 2023 prosím spolu s ľuďmi, ktorí sa modlili stáročia pred nami, aby nás Pán ochránil pred hladom, zimou, morom i vojnou. Za ostatné tri roky sme podobu týchto nešťastí rôznou formou zažili mnohí z nás a časť z nás zažíva aj dnes…

Prajem nám rok Pána MMXXIII bez týchto pliag a prosím o pokoj a mier v našich dušiach.

Shares