Pred 70 rokmi chcel mladý slovenský salezián Anton Srholec študovať teológiu. Chytili ho však na hranici. Od štátu dostal 10 rokov vo väzení a na uráne, od cirkvi zákaz činnosti po nežnej revolúcii. Napriek tomu doštudoval a vysvätil ho pápež. Venoval sa ľuďom, stal sa otcom tisícov zrelých kresťanov na Slovensku a vyznamenali ho necirkevné inštitúcie.
Pred 50 rokmi napísal švajčiarsky katolícky teológ Hans Küng knihu o pápežskej neomylnosti. To by ako teológ samozrejme smel, titul knihy bol však Neomylný? s dôrazom na otáznik. Rímska inkvizícia vydala na pokyn pápeža Jána Pavla II. dekrét Christi ecclesia a Deo, ktorým z moci učiteľského úradu cirkvi vyhlasuje, že Küng nemôže byť katolíckym teológom a nesmie teológiu učiť.
Napriek tomu je najväčším popularizátorom teológie na svete, v češtine a slovenčine vyšlo aspoň 20 jeho kníh. Organizáciu Svetový étos založil v roku 1993, už vtedy hovoril o zodpovednosti veľkých svetových náboženstiev za planétu.
Pred 3 rokmi sa evanjelický teológ Ondrej Prostredník opakovane a verejne zastal dúhových ľudí, keď odmietol znevažujúce vyjadrenia viacerých kresťanov na adresu ich požiadaviek. Evanjelickí biskupi mu kvôli tomu zakázali učiť na teologickej fakulte. Nezastala sa ho jeho fakulta, ani rektor ani senát Univerzity Komenského. Napriek tomu je Ondrej Prostredník autoritou v teológii aj spoločenskej angažovanosti. Jeho hlas autentickej kresťanskej lásky a občianskej tolerancie zaznieva tam, kde inak počuť len slová o hrozbách a strachu.
Pred 2.000 rokmi usporiadal mladý prorok Ježiš hostinu. Rudolf Křesťan o tejto večeri napísal básničku, v ktorej ironizuje aj vtedajších Ježišových hostí, ale najmä jeho nasledovníkov všetkých čias.
Tých prvých nazvali ápoštolmi, oni si vychovali bépoštolov, tí cépoštolov, až sa celé „halalí“ prepracovalo ku dnešným žetpoštolom a tí podľa Křesťana ve chvíli kdy Ježíš hledal marně na Poslední večeři svou židli zvolali: „Vousáči, odkud jsi nám povědomý?“ Keď Ježiša umučili na smrť, jeho priatelia sa snažili spomenúť si na jeho odkaz a posledné slová. Ježišove posledné slová neboli, že by si dal whisky a cigaru, ale boli o láske, blízkych ľuďoch, odpustení katom aj opustení bohom. Vo fragmentoch ich zachytili evanjelisti, zaoberajú sa nimi teológovia a dali vzniknúť umeleckým dielam. Aj u nás je každý rok vo veľkonočnom čase počuť orchestrálne dielo Josepha Haydna Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži. Ja si dovolím domyslieť ôsmy Ježišov výkrik „nenechajte si ma ukradnúť!“.
Myslíte, že budú (tí zlodeji) niekedy potrestaní? Nie, nebudú, nikdy! Dnes to vyzerá, že všetko je zle. Napriek tomu, alebo vďaka tomu sa môžeme popasovať so zdanlivo nevyhnutným. Je to len na nás, či sa budeme stále snažiť, aby sme si nenechali Srholca, Künga, Prostredníka, Ježiša, ukradnúť… Môžeme sa stať žetpoštolmi, ktorí sú verní ôsmemu Ježišovmu výkriku.
Originál článku bol publikovaný na webe Denníka N.