Nežnú a sametovú priatelia!

Marián Zajíček a Peter Križan 8. 12. 2017

Deti novembra majú dnes skoro 30
Shares

foto: Marián Zajíček

pamětní deska na budově dekanátu Přirodověděcké fakulty UK, Albertov, foto: Tomáš Petrus

Pamätnú dosku odhalili na Albertove v roku 2006. Chytľavé heslo dodala na revolučnú tribúnu Květoslava Morávková, študentka botaniky a ochranárka z hnutia Brontosaurus. Napísané na dajakej posteľnej plachte ho s kamarátkou niesli v sprievode na Vyšehrad. Boli zrejme spoluobjaviteľky, pôvodným autorom je vraj staroveký rabín Hilel… Vo vypätých situáciách, alebo programovo na odporúčanie mediálnych poradcov, ho použil kdekto aj zo vzájomne opačných táborov. Ale génius chvíle je obsiahnutý v samotnom hesle a vďaka týmto dievčatám dnes nepatrí (pražským) diktátorom.

V Prahe nebola tento rok na Václaváku, Národní tříde alebo Albertově tlačenica. Oslavy mali mládežnícku organizáciu, boli multicentrické a ľudia viac prúdili ako by sa zhromažďovali. Zlí jazykové však vraveli, že väčšina pražákov oslavovala Sviatok nákupmi v Drážďanoch. V električke, čo križovala Václavák, si asi 30-ročná pani dala ruku pred ústa a prekvapene skríkla – probůh! co se to tady děje!?!

Čo bolo tento rok nové zo strany nových? Práve tá mládežnícka organizácia a nový naratív. Moderujú ľudia, ktorí v 89. ešte nežili. Vo svedectve vznikla diera. Ľudia na tribúne hovoria buď o skúsenosti z druhej ruky, alebo o súčasných politických aktualitách. Slovník je menej spontánny, viac formalizovaný, slovné spojenia ustálenejšie. Ustanovuje sa nová liturgia – ako sa má hovoriť v novembri o Novembri. Doba dozrela a neúčastníci začínajú písať evanjeliá.

Čo bolo tento rok nové zo strany starých? Rub a líc jednej mince. Na jednej strane povie Fedor GálNemali sme právo odísť ani nebyť na kandidátke v prvých slobodných voľbách. Bola to naša nezodpovednosť.“ Na druhej strane sme v Lucerne medzi priamymi účastníkmi 89. cítili uspokojenie. Dejinná výnimočnosť našej revolúcie spočíva v tom, že víťazi nezaviedli diktatúru. Nežnosť neodkazuje na to, že sme nevešali komunistov, ale že sme neuplatnili voči všetkým občanom právo víťaza a neuvrhli sme ich do otroctva ďalšej diktatúry.

Odporúčanie do ďalších rokov – dychtite poznať ako to bolo, oslavujte, spomínajte, zisťujte, rozlišujte, zúčastňujte sa, nechoďte v tento Veľký Sviatok do Drážďan. Protitotalitné preočkovanie môže zachrániť život vám aj vašim deťom.

Shares