Pápež a LGBT

Rasťo Kočan a peter Križan14. 11. 2020

Čo vlastne František povedal?
Shares

 

V Ríme bol 21. októbra predstavený nový dokumentárny film Francesco, ktorý šokoval celý (nielen) katolícky svet. Pápež František v ňom vyjadril svoje pochopenie pre ľudí s homosexuálnou orientáciou a dokonca vyslovene podporil civilné zväzky osôb rovnakého pohlavia.

pápež František: To, čo musíme zabezpečiť, je vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby takýmto spôsobom mali právnu ochranu. Sám som sa za to zasadzoval.

Viac o tom, čo sa vlastne udialo sa dá pozrieť (napr. na  Postoji):

https://svetkrestanstva.postoj.sk/63822/papez-frantisek-sa-vyjadril-v-prospech-homosexualnych-zvaezkov

Tento nový dokument vyvolal búrku vyhlásení z rôznych interpretačných uhlov:

Tu je zaujímavý názor Tomáša Halíka:

Tento pápež nemení písané normy, neprerába vonkajšie štruktúry – mení však prax, život. Premieňa cirkev nie zvonku, ale oveľa dôkladnejšie – duchovne, zvnútra.

Celá úvaha Tomáša Halíka:
https://dennikn.sk/2130811/revolucia-milosrdenstva-a-nova-ekumena/?cst=58779257436606a13788ad7766df75347dfe22f8

Svetovo známy americký jezuita James Martin, ktorý je aktívny v pastoračnej práci medzi LGBT komunitou:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slovenský preklad vyjadrení Jamesa Martina, SJ:

Podpora pápeža Františka civilným zväzkom osôb rovnakého pohlavia je významným krokom vpred pre podporu cirkvi pre LGBTQ ľudí. Jeho vyjadrenia sú v zhode s jeho pastoračným prístupom k LGBTQ ľuďom, vrátane LGBTQ katolíkov. Posiela tak silný signál aj do krajín, kde cirkev oponuje takýmto občianskym zákonom.

 

Prominentný slovenský cirkevný právnik Ján Duda sa na pápežove výroky pozrel zákonnícky cez literu cirkevných zákonov a vyšli mu závažné konzekvencie.
Podľa jeho vyjadrenia, ak by sa potvrdila autenciticta takýchto pápežových výrokov, prestal by pápeža Františka považovať za legitímneho pápeža.

Denník N uverejnil reakcie viacerých slovenských konzervatívnych politikov a predstaviteľov:

https://dennikn.sk/2101520/papez-podporil-registrovane-partnerstva-nasi-biskupi-a-konzervativni-krestania-zatial-mlcia/?cst=2bfeedbaef7407d2215ac0bb66d79b6a6b701bc5

Prekvapil napríklad Alojz Hlina, ktorý bol slovami pápeža vyslovene potešený a trochu si zaglosoval:

 ️Koľkí horlivci by ho za slová o homosexuáloch, ktoré odznejú v novom dokumente, ktorý bol včera predstavený v Ríme u nás ani do kostola nepustili.

 

Čo naozaj pápež František povedal?

Zdá sa však, že autor dokumentu Francesco s nami nehral celkom fér. V nasledujúcich dňoch po premíre dokumentu sa ukázalo, že režisér ako zdroj do svojho filmu použil aj pred tým nepoužité (scenzurované) pápežove vyjadrenia z minulých videorozhovorov pre iných novinárov.

Tieto vyjadrenia, ktoré boli nakoniec vystrihnuté, našiel v pôvodnej, necenzurovanej verzii odložené vo vatikánskom archíve. A do svojho dokumentu ich zostrihal a poukladal mimo pôvodného kontextu. Použil ich takým spôsobom, že čiastočne zmenili svoj význam.

Každopádne, to najkontroverznejšie pápežove vyjadrenie o jeho podpore civilných zväzkov osôb rovnakého pohlavia, sa zdajú byť autentické a korektne interpretované.

Trvalo až 10 dní, kým sa Vatikán ozval a „vysvetlil pápeža“. Vatikánska administratíva poslala nunciom po celom svete list, kde všetko „vysvetľuje“:

https://denikn.cz/485303/dokument-spojil-dva-me-vyroky-vysvetlil-papez-biskupum-obcanske-svazky-homosexualu-ale-podporil/?cst=c96a5785d06dc3ba1f724add35bbbf4cf6f573fa

Český preklad listu nunciom si môžete pozrieť tu:

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/201103vysvetleni-vyroku-papeze-frantiska-v-dokumentu-francesco

Zaujímavý je aj záverečný komentár Braňa Bezáka:

https://dennikn.sk/2126226/papez-mlci-to-dolezite-uz-povedal/?cst=3edd9d36556453c363b4306f3388e85d1f28b399

Pápež František v otázkach postavenia žien, menšín či životného prostredia sa snaží posúvať katolícku cirkev od rigidnosti k otvorenosti a od doktrinálnej upätosti k chápajúcej ľudskosti.

 

Shares