Posilňujme sa proti úzkosti

Peter Križan1. 10. 2023

Obráť sa a posilňuj!

Shares

Nedeľná nekázeň denníka N a odkaz na podcast.

Keď sa malé spoločenstvo okolo Ježiša ocitlo v životne zložitej situácii, Mária Magdaléna v Jesus Christ Superstar vyspievala túžbu skúsiť to celé ešte raz a od začiatku a dajako lepšie (Could we start again please?). Ježiš nepriamo odpovedá u evanjelistu Lukáša: „A ty, až sa raz obrátiš, posilňuj svojich bratov.“ (Lk 22,32) Nemyslí sa tým otáčka čelom vzad a výcvalky späť do minulosti. Očakáva sa od nás obrátenie, ktorého iným vyjadrením je výzva, že sa máme znova narodiť. Už biblickí rovesníci nad tým krútili hlavou, aj vtedy bolo podobenstvo prisilné. Ide o to dať do stávky nielen prežitie, ale celý svoj život aj s jeho zmyslom. Až keď to zvládneme, zistíme, že netreba začať ešte raz, lebo už sme sa znova narodili.

Ako mám posilňovať, keď som sa ešte nenarodil? Kým sa ešte len snažím udržať svoj život v dlaniach a na teľacích nohách ho nesiem ponad existenciálnu priepasť? Bratia, sestry a priatelia, ktorých mám posilňovať, to nie sú len tí, ktorých som si vybral, ale všetci tí, ktorí si mňa zvolili za priateľa. Ako blízki sme sa našli v núdzi aj v radosti, v bolesti aj šťastí. Sú to priateľstvá, ktoré sú vyskúšané spoločným príbehom tak, ako to hovoria všetky citáty slávnych aj obyčajných, od známeho Cicera z dávnych čias po anonymnú dievčinu zo súčasného fejsbúku.

Keď Kain zlyhal, naťahoval čas a išiel proti bohu drzou výzvou – Či som ja strážca svojho brata? (Gn 4,9). Rovnako sa však môžem spýtať sám seba básnickou otázkou či som strážcom svojho brata? a jedným dychom si odpovedať áno som. Chcem sa znova narodiť! Chcem sa obrátiť! A budem posilňovať.

Shares