Pribinov kríž pre Križanovú

29. 7. 2021

a tretie štátne vyznamenanie pre ok21
Shares

Kristinka prevzala 27. júna 2021 ocenenie z rúk prezidentky Zuzany Čaputovej.

 

 

 

 

 

 

Priamy prenos zo slávnosti vysielala aj slovenská televízia, vystúpenie Kristinky nájdete tu, celý záznam je v archíve RTVS. Poďakovanie predniesla aj v mene ostatných ocenených.

Vážená pani prezidentka, vážené dámy a vážení páni.

Defilovali tu pred vami ocenené a ocenení. Štátne vyznamenania sa udeľujú za inovatívnu prácu, hrdinský čin, priekopnícke dielo … Spoločné máme to, že sme vyznamenanie nedostali ako závdavok na činnosť do budúcna, ale ako odplatu ku koncu života za už vykonané dielo. Preto máme poväčšine aj viac krížikov na chrbte a viacerým sa prejav uznania prešmykol cez slučku času a prevzala ho rodina.

Pre každého z nás je teda ocenenie ako keby in memoriam. Pripomienka námahy aj radosti, nádeje aj sklamaní, otvorených možností a zarúbaných ciest. Pamätník, ku ktorému nebude viesť vyšliapaný chodníček.

Aj pre vás, pani prezidentka je to in memoriam, spomienka do kroniky, koho a prečo ste v čase svojho úradu vyzdvihli a dekorovali. A tak vďaka vám budeme trochu aj v pamäti tých väčších dejepisov našej krajiny.

Môj príbeh je veľmi pevne spojený s plynulým a nenápadným in memoriam tisícov ľudí, ktorých som mohla sprevádzať v zložitej a bolestnej etape ich životov. Dovoľte mi, aby som tu verejne povedala, že oni sú tiež moji najbližší blízki. Cítim, že dnes všetci prevzali ocenenie spolu so mnou a úplne sa stiera, kto si na koho a na ktorom brehu dnes spomína.

Na dnešnom pódiu to vyzerá, že všetci ocenení máme silu akurát tak na to, aby sme zvládli trému a nespravili si hanbu. Ale ja verím, že naša energia je mohutnejšia a smerom do krajiny spomienok ešte zosilnie.

Podelíme sa o ňu s vami všetkými! A ďakujeme!

 

Kristinka je zo spoločenstva ok21 už tretia, čo prevzala štátne vyznamenanie:

V roku 2016 prevzala Majka Smreková štátne vyznamenanie z rúk prezidenta Andreja Kisku.

 

 

 

 

 

 

V roku 2003 prevzal Tonko Srholec štátne vyznamenania z rúk prezidenta Rudolfa Šustera.

 

 

Shares