Rakúske farby v našich srdciach

Peter Žaloudek4. 11. 2020

Tí, ktorí nám boli zverení, budú raz lepšími ľuďmi.
Shares

Foto: TASR

Milí priatelia, chcem vám povedať, čo sa v pondelok večer stalo vo Viedni.

Od utorka mal začať platiť zákaz vychádzania medzi 20:00 – 06.00 hod. Podvečer mi volal P. Albert od kapucínov (1. viedenský okres, cisárska, habsburská hrobka), aby som prišiel na sklenku vína, lebo sa inak dlho neuvidíme. A tak som prišiel do kláštora krátko po 19:30 hod. Medzitým bolo počuť strieľanie. Pripadalo nám to obom tak, ako keď na Silvestra ľudia robia ohňostroj, nevenovali sme tomu pozornosť, prišlo nám to tak, ako keď chce niekto „oslavovať“ slobodu pohybu pred zavedením lockdownu. Krátko po 21:30 hod som šiel domov, to už vyzerala Viedeň úplne inak: neustále húkanie policajtských aut a sanitiek, vyprázdnená Viedeň, všade len desiatky a stovky po zuby ozbrojených policajtov a vojakov. Mal som dojem, že rakúska polícia robí tesne pred lockdown nejaké generálne cvičenie. Okolo opery sa ani nedalo prejsť, toľko ich tam bolo. Elektricky na ringu vôbec nepremávali, ani žiadne autá a  keďže mam obyčajný mobil bez internetu, netušil som, CO sa deje, musel som isť hodný kus peši, na inú električku a v duchu si ešte i zanadával na rakúsku políciu, že kvôli nej nepremávajú elektricky. Až keď som prišiel domov a zapol si na počítači internet (televízor nemám) som sa dozvedel, čo sa vo Viedni stalo a celým telom mi prešiel mráz hrôzy….

Dnes mi volalo pár ľudí a pýtali sa ma, že či mám ešte stále rád migrantov, keď vidím, čo sa deje. Nemám na to žiadnu dokonalú odpoveď, len vedomie určitých zásad, ktorým verím:

– mám rád liberálnu, otvorenú spoločnosť a myslím si, že je to najdokonalejšia spoločnosť, aká môže byt. Nemám rád komunizmus Číny, diktatúru Severnej Kórei, autoritarizmus Putina v Rusku, slepý fundamentalizmus v arabských krajinách a nemám rád Trumpa. Západná, otvorená liberálna demokracia je mi najbližšia, som ochoty za ňu bojovať i za cenu života.

– mám rád Ježišovu radostnú zvesť, okrem iného i v tom, keď hovorí, že sme všetci na tejto zemi len cudzinci a hostia a len v ňom, v Kristovi, sme iné, nove stvorenie a že to, čo investujeme do iných, do našich detí, vnukov, najbližších i vzdialených – tak len to raz bude prinášať hodnoty: ak budeme investovať lásku, milosrdenstvo a odpustenie, tak máme šancu, že i nám raz bude odpustené a že tí, ktorí nám boli zverení, raz budú lepšími ľuďmi.

A mám rád i jeho slova o tom, že mame prerušiť násilie, agresivitu a nenávisť láskou a odpustením, lebo len tak pretrhneme definitívne reťaz zla .

Je to zvláštny rok, v ktorom sa nachádzame. Hodne smutný a bolestný: pandémia, klimatické zmeny, nekonečné a nekončiace davy utečencov, teroristické vraždenia vo Francúzsku, Rakúsku .., napriek tomu ale i veľmi vyzývajúci, očisťujúci a nabádajúci k tomu, aby sa z nás stali lepší ľudia.

Pozdravujem Vás všetkých z Viedne

Peter

 

 

Shares