Všetky rakúske média sa cez veľkonočné sviatky venovali smutnému výročiu: pred 20 rokmi odstúpil vtedajší viedenský kardinál Hans Hermann Groer z funkcie arcibiskupa. Stručne popíšem článok pod názvom: Cirkev stále ešte čaká na svoju spásu, ktorý vyšiel 5. apríla v denníku KURIER.
Na svoju prvú veľkonočnú slávnosť vo funkcii nového arcibiskupa má kardinál Christoph Schönborn dodnes veľmi horké spomienky. Úradne bol na papieri stále ešte avizovaný ako hlavný celebrant veľkonočnej liturgie kardinál Hans Hermann Groer. Ten sa však už niekoľko dní pred veľkonočnými sviatkami vyhýbal verejnosti a naliehavé pokusy novinárov urobiť s ním interview alebo vypočuť si aspoň jeho stanovisko boli odbité tvrdohlavým mlčaním. Pár dní pred sviatkami otriasol totiž rakúskou cirkvou článok v týždenníku PROFIL, v ktorom vypovedal bývalý chovanec kardinála Groera z prípravného seminára, obviňujúci Groera za to, že ho sexuálne zneužíval. Od zverejnenia tejto informácie uplynulo presne 20 rokov. Odhalenie tohto zločinu vyvolalo v cirkvi na celom svete obrovskú a nepredstaviteľnú vlnu iných podobných škandálov. Len v samotnom Rakúsku bolo dodnes zaevidovaných 1700 prípadov sexuálneho zneužívania, ktorého sa dopustili kňazi a rehoľníci. (Toto číslo sa vzťahuje len na úradne zaevidované prípady, podľa odborníkov je však číslo zneužitých obetí oveľa vyšie, mnohé z nich už zomreli, alebo v pocite horkosti zanevreli na cirkev, pozn. autora textu)
V Rakúsku bola krátko po odhalení škandálov ustanovená komisia, skúmajúca tieto zločiny a zároveň kontrolujúca finančné odškodnenie. Za posledných 15 rokov zaplatila rakúska cirkev poškodeným osobách 17 miliónov EUR. Mnohé iné diecézy na svete, hlavne v USA, finančne skrachovali kvôli odškodnému, ktoré museli platiť poškodeným. Táto bezprecedentná škandalózna situácia v cirkvi vyvolala na druhej strane inú, spontánnu reakciu veriacich, ktorí sa vo viac než polmiliónovom referende písomne vyjadrili za nastolenie reforiem v cirkvi. Neudržateľná frustrácia z toho, ako úradná cirkev, podporovaná žiaľ politikou vtedajšieho pápeža Jána Pavla II., tutlá zločiny, žiadala radikálnym spôsobom zavedenie transparentného riadenia cirkvi: spolurozhodovanie pri menovaní biskupov, zrušenie povinného celibátu, povolenie, aby ženatí mužovia, ale i ženy mohli vykonávať kňazskú službu, a mnohé iné.
„Avšak i 20 rokov po tom, čo sa konalo toto ľudovo-cirkevné referendum a čo vznikla iniciatíva Wir sind Kirche, je menovanie biskupov naďalej tajnou akciou, na ktorej sa podieľajú len niektorí vybraní kňazi“, hovorí Helmut Schüller, známy rakúsky kňaz, „a z požiadaviek reforiem nebola vlastne dodnes splnená ani jedna.“ Helmut Schüller bol kedysi spolupracovníkom Kardinála Groera, neskôr sa stal generálnym vikárom kardinála Schönborna, dnes je na čele celosvetovej organizácie kňazov „Pfarrer Initiative“, ktorá sa razantným spôsobom zasadzuje za presadzovanie reforiem v cirkvi. Veľkou nádejou je pre neho terajší pápež František. „Vďaka tomuto Juhoameričanovi sa klíma vo Vatikáne uvoľnila, substanciálne však ani v jeho treťom roku pontifikátu k žiadnym zmenám nedošlo. Začíname byť pomaly netrpezliví. Ak čoskoro niečo nespravíme, naše spoločenstvá sa rozmrvia na prach“ – hovorí Schüller. Rakúska cirkev v dôsledku narastajúceho nedostatku peňazí, ale hlavne kňazov, sa snaží o prežitie tým, že predáva kostoly a cirkevný majetok a zlučuje farnosti do veľkých konglomerácií. Pápež nedávno vyzval biskupa Erwina Kräutlera, pochádzajúceho z Rakúska a pôsobiaceho v Južnej Amerike, o vypracovanie konkrétnych návrhov, ako vyjsť z tohto nepríjemného cirkevného trendu. Ak by sa malo realizovať to, čo zastáva Helmut Schüller, ale i Erwin Kräutler, tak cirkvi nezostáva iná možnosť, ako realizovať hlavné a zásadné požiadavky ľudovo-cirkevného hnutia spred 20 rokov, počínajúc zrušením celibátu až po povolenie, aby ako kňazi mohli fungovať i ženy. „Zatiaľ nie je možné predvídať, či dôjde počas pontifikátu Františka k zmenám“ – hovorí Schüller. „Ak však naďalej zostane všetko tak, ako je to teraz, nebude už možné postupujúcu eróziu cirkvi zastaviť“ – uzavrel rozhovor s novinárom Helmut Schüller.
Autorom originálneho článku, ktorý vyšiel 5. apríla v denníku KURIER je Josef Votzi.
Z nemčiny volne preložil Peter Žaloudek.
P.S.
Helmut Schüller je známy i na Slovensku z verejných vystúpení v niekdajšom Teologickom fóre a v žilinskej Nadácii POLIS.