Vianoce ako oslava narodenia slobody

Peter Križan29. 11. 2020

Ježiš by bez rodičov Márie a Jozefa nikdy nedostal šancu byť slobodným
Shares

Útek do Egypta, Ernest Zmeták, 1947, farebný drevoryt, SNG, webumenia

Nedeľná nekázeň Denníka N a odkaz na podcast.

Americký historik Timothy Snyder sa špecializuje na dejiny strednej Európy s osobitným zreteľom na príbehy neslobody za totalitných režimov 20. storočia. Vlaňajšie vianočné a novoročné sviatky strávil v nemocniciach, najprv v Európe a následne v Amerike. V ohrození života zažil nemoc, ako ohrozenie osobnej integrity a slobody. Prežil a obratom napísal knihu o svojej nemoci a spoločenskej bezmoci. Ku vianočnému príbehu nepriamo povedal: Deti si tento osobitný druh času môžu od dospelých iba požičať. A pôžičku môžu splatiť len neskôr, keď sami vyrastú, a to deťom, ktoré ešte len majú prísť. Slobodná krajina rozkvitá ponad generácie.

Prvou adventnou nedeľou začíname vianočné obdobie. Chceme si pripomenúť, že príchod dieťaťa je to najdôležitejšie v ľudskom živote. Generačná výmena a prvá splátka ochrany, ktorej sa kedysi dostalo nám. Jednou takou splátkou môže byť dokonca aj emigrácia, ktorá tiež patrí ku vianočného príbehu. Ale akt záchrany dieťaťa sa začína oveľa skôr. Jozef ochraňuje svoju snúbenicu, keď sa dostane do rečí. Vypne hruď, stane si pred ňu a berie na seba otcovstvo a všetku zodpovednosť, ktorá sa s tým spája. Váhanie a pochybnosti ostali navždy len medzi ním a anjelmi. A zachraňuje ďalej, podvolí sa režimu a idú sa nechať sčítať ako káže cisár. Nestačí to, dozvie sa, že práve sčítanie ho odhalilo a na spiatočnej ceste číha na dieťa Herodes. Ako nechať to dieťa žiť?! Emigrácia! a útek do neznáma, Vieme si predstaviť, že by Ježiš už vtedy účinkoval ako záchranca samého seba aj ponad život a konanie svojich rodičov?! Aby sa naplnili písma?! Ako boh, trojica a tak … radšej nebudem pridávať. Ježiš by bez Márie a Jozefa nemohol byť a bez rodičov by nikdy nedostal šancu byť slobodným. Tak slobodným, že kvôli tomu napokon potupne zahynul. Narodil sa človek medzi ľudí. A slobodných ľudí rodia a slobodnými ich robia len rodičia. Splatila jeho sloboda, sloboda až na doraz, dlžobu voči rodičom?

Keď dieťa vyrástlo na Ježiša, vnímal sám seba ako život v pravde. Pre mňa je jeho život aj symbol slobody. Mária, Jozef aj Ježiš, oni všetci traja spolu zrodili našu Slobodu. Vianočného Ježiška, toto dieťatko bez potomkov, si môžeme adoptovať a posúvať do ďalšej generácie aj vďaku za záchranu aj dlh za slobodu.

Ďakujem mojím rodičom a s radosťou splácam dlh, hoci ho nijak neumenšený posúvam ďalej do generácie mojich detí a vnúčat a ich detí a vnúčat. Príbeh rodičov Márie a Jozefa a ich dieťaťa Ježiša je nekonečný príbeh. Prajem všetkým advent v nádeji a slobode.

————

Timothy Snyder: Naša nemoc. Ponaučenia o slobode podľa nemocničného denníka.

Premedia, Bratislava 2020, str. 77

Shares