Prežijeme do iného sveta 2

Lucija Gvozdjáková, Peter Križan, Rasťo Kočan5. 4. 2020

Svet pretrvá. Najdôležitejšie je vedieť žiť.
Shares

Druhý diel Prežijeme je o to bohatší o čo bohatšie je okolo nás spoločenstvo tých čo vedia žiť. Nemyslíme, že nám sa zostril zrak a sluch, jednoducho život priniesol.
Náš výber sa priamo nestará ani do vlády ani do cirkvi, nenastavujeme zrkadlá.

Ak vidíte karikatúry, tak je to ako odraz vo výklade, ktorý deformuje vašu tvár a zlieva ju s obrazom za sklom.
Spoza karanténneho skla vyzerá svet inak, hoci nie je menej ozajstný, je pre nás úplne nový.

Ako sa hovorí, kam nechodí slnko, tam dnes nechodí ani lekár … Pomáhame si sami.
Vtipy, ktoré nešetria najmocnejších a samizdatové riešenia zvyšujú v núdzi šancu na prežitie.
Nezažili sme, aby produkcia samizdatu bola taká verejná, taká zdieľaná a pritom taká beztrestná …

Jeden prenášateľ korony môže nakaziť v priemere 2,4 ďalších kontaktov.
Jeden infikovaný schopnosťou žiť môže nazdraviť tisíce …

 

1. Urbi et Orbi (mestu a svetu)

„Búrka odhaľuje našu zraniteľnosť a objavuje tie falošné a povrchné istoty, na ktorých sme si postavili naše agendy, naše plány, naše zvyky a priority. Ukazuje nám, ako sme nechali uspaté a opustené to, čo živí, podporuje a dáva silu nášmu životu a nášmu spoločenstvu… Búrkou opadla fasáda tých stereotypov, ktorými sme zakrývali naše „ego“, neustále ustarostení o náš imidž; a odhalila sa opäť tá (požehnaná) spoločná príslušnosť, z ktorej sa nemôžeme vymknúť: že sme navzájom bratia.” Aj týmito slovami sa prihovoril 27. marca 2020 pápež na Svätopetersko námestí v Ríme. Plné znenie homílie pápeža Františka.

Architekt Peter Mazalan napísal: „Dokonalá divadelná scéna sa vrátila tam, kde v stredoveku začínala. Pred chrám. Madernova fasáda. Prázdne námestie bez obvyklého freneticko-fanatického skandovania. Prítmie, dážď, dym, stolička a iba pápež. Vľavo starý morový kríž a vpravo ikona. Pandemické požehnanie mestu a svetu. Krásny obraz.”

2. Globálna zraniteľnosť globálneho sveta

Profesor sociológie, teológ a kňaz Tomáš Halík sa na 5. pôstnu nedeľu prihováral v prázdnom kostole sv. Salvátora v Prahe (aj) k nám: „Možno je tento „výnimočný stav“ poukazom k novej podobe Cirkvi, ktorý však má v dejinách precedens. Som presvedčený, že naše kresťanské komunity, farnosti, zbory, cirkevné hnutia a rehoľné komunity sa majú priblížiť ideálu, z ktorého vznikli európske univerzity: byť spoločenstvom žiakov a učiteľov, byť školou múdrosti, v ktorej sa pravda hľadá slobodnou dišputou a aj hlbokou kontempláciou. Z týchto ostrovov spirituality a dialógu môže vzísť uzdravujúca sila pre chorý svet.

Kardinál Bergoglio deň pred pápežskou voľbou citoval výrok z Apokalypsy, že Kristus stojí pri dverách a klope. Dodal: Dnes však Kristus klope zvnútra cirkvi a chce ísť von. Možno tak práve urobil.”

https://dennikn.sk/1822709/krestanstvo-v-case-choroby/

 

3. Kultúra v oflajne, nie v ofsajde

Kultúrne inštitúcie, ktoré sme roky vnímali ako kamenné a nemenné, sa v čase uzatvorenia divadiel, galérií, kín, koncertov… svojim divákom otvárajú. Pretože prežije iba ten, kto sa zmení.

Slávna vila Tugendhat v Brne, ktorú navrhol architekt Ludwig Mies van der Rohe, ponúka detailnú virtuálnu prehliadku.

Kanadské štátne filmové štúdio sprístupňuje svoje archívy a ukazuje nám krásu krátkeho filmu. Slovenská animátorka Ivana Laučíková navyše prevedie rodičov ako aj deti svetovými skvostami animácie. Naučí, ako sa na tieto diela pozerať alebo aj ako sa o nich rozprávať. Pozerajte a prečítajte – 15 animákov pre škôlkarsky a mladší školský vek. Aj pre dospelých!

 

 

Na nekonečnej púšti plnej pohyblivých dún sa z piesku vyhrabe postava akoby vytlačená z detských formičiek. Nie ľudská, je to akási príšerka. A tá z piesku vyhrabáva a modeluje ďalšie postavy ako dávny demiurg kreujúci vesmír, zem a život na nej: https://www.nfb.ca/film/sand_castle/

Matrioška je film s minimálnym dejom, je dekoratívnym tancom drevených matrioškových bábik. A predsa je tu jeden drobný dejový akcent, totiž neobratnosť najmenšej bábiky. Kým všetky ostatné vedia, čo majú v spoločnej choreografii robiť a kam patria, tá najmenšia sa potkýna, zabúda a stráca. https://www.nfb.ca/film/matrioska/

Slovenské národné divadlo v spolupráci s denníkom SME dvíha každý deň divadelnú oponu v našich obývačkách. Archívne záznamy s potleskom či smiechom divákov alebo aj breptami hercov a herečiek si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/user/SNDvizual/videos alebo na „Poďte so SME do divadla”.

4.Samota

Hyperrealistické sochy od austrálskeho umelca Ronalda „Rona“ Muecka precestovali svet. Sochu „V posteli” vytvoril v roku 2011. 

 

Edward Hopper patrí k medzivojnovým a povojnovým americkým realistickým maliarom. Jeho práce zobrazujú osamelosť a izoláciu života.

Edward Hopper – Nighthawks, 1942

 

Edward Hopper – Morning Sun, 1952

 

Laco Teren pre Denník N napísal: „Sused Štefan so synom pripravujú svoju záhradu na sadenie. Ide im to v dopoludňajšom slnku od ruky. Robia to každý rok, celý život, pred nimi to robili ich predkovia a azda to prejde aj na ich potomkov.

Prečo? Lebo je to zdravé a dáva to jedlo. A mňa to naplňuje istotou, že svet trvá. Trvá a pretrvá. Akýkoľvek bude zajtra a aj bez nás, bude tu stále.”

René Magritte – Dobré vzťahy 1967

 

5. Človek človeku

Keď ani koronavírus nezabráni v stretávaní či v rozprávaní…

Zaľúbený pár, ktorý viac ako rok spolu trávi skoro každý deň, sa nechcel len tak jednoducho vzdať a našiel si spôsob, ako byť aj napriek pandémii spolu.

Dánsko-nemecká hranica, marec 2020

 

Susedia v Marche, Taliansko, marec 2020

 

Susedky vo Švédsku, marec 2020

Karol Sudor píše na facebooku:

tož, takto vyzerajú naše dedinské korona párty so susedmi, kerí sú momentálne v karanténe. aj sa povypráva, aj sa popije, aj sme už z toho unavení, aj sa chechtáme, aby sme potom mohli byť nervózni. známa, predavačka v jednote, nám hlásila, že posledné týždne majú tržby jak na vianoce.
vlastne sa stále napriek šeckému máme fasa. robím teraz na prípade dvoch mamičiek, keré majú malé deti s cystickou fibrózou. to je dosť mrcha choroba. keby niektoré z nich trafila korona, konečná. ani jedna z mamičiek nemá opatrovateľský príspevok. jedna ho nemá, hoci vyhrala aj na najvyššom súde. ústredie práce má v péčku. druhá mamička je sama iba s dieťatkom, a keďže nedostala opatrovateľský, je bez príjmu. pre istotu jej odobrali aj príspevok na pohonné hmoty, nemá dostupné pomôcky ani na fyzioterapiu, pričom treba platiť byt, stravu aj lieky. niekomu by človek niekedy najvác treskol.”

Sobrance, apríl 2020

 

6. Čítajme a počúvajme

Od 16. 3. 2020 až do opätovného otvorenia je možné požičať si v Mestskej knižnici naraz štyri e-knihy. Požičiavanie je bezplatné.

Takmer všetky kníhkupectvá fungujú cez e-shopy. Stále sa dá kúpiť kniha. Tipy na tie dobré.

Robert Roth číta vybrané kúsky od svojich obľúbených autorov. Tentoraz básne z pera „osamelého bežca“ Ivana Štrpku. Započúvajte sa do albumu ‚Nikto sa smeje‘.

 

7. Ostaň doma

Keď Šimon Šicko zistil, že v štátnych zásobách nie je prakticky nič, zorganizoval tím ľudí, založili iniciatívu Kto pomôže Slovensku (k 31. marcu vyzbierali viac ako 700 000 EUR) a denne rozvážajú množstvo zdravotníckeho materiálu ľuďom, ktorí sú v prvej línii a bez ochrany sa nezaobídu.

Šimon má brata Jana. Jano Šicko patrí k najuznávanejším slovenským dizajnérom. Vytvoril grafický vtip a tričko  #somdoma z dielne KOMPOT je na svete. Kompot má k danej téme aj tričká s aktuálnymi textami: Sedzcie doma na rici, Virus chujowy…) a k tomu pribalia rúško zadarmo.

Kúpou trička podporíte aktivity iniciatívy Kto pomôže Slovensku.

Iniciatívu je možné podporiť aj priamym vkladom.

 

IKEA je síce zavretá, ale na trh uviedla nový spôsob bývania:

 

 

8. Hovorme o tom

Hovorme o tom, že dnešná situácia vplýva na naše psychické zdravie. Hovorme o tom, že sme osamelí aj o tom, že máme obavy z budúcnosti. Práve preto sa Kto pomôže Slovensku spojilo s Ligou za duševné zdravie SR  Ak máte pocit, že potrebujete pomoc obráťte sa na tím odborníkov. Postarajme sa o seba navzájom, aby nás neprevalcovali úzkosti a obavy.

 

Infolinku posilnilo aj občianske združenie Návrat (pre rodiny s deťmi v adopcii, pestúnskej starostlivost), Autistické centrum Andreas (pre rodiny s autistickým členom),
internetová linka dôvery pre mladých IPčko.sk, oznamovacie linky pre násilie v rodinách…

9.Posledná večera a pascha

 

10. Bohoslužby naživo

Taliansky kňaz Paolo Longo vysielal bohoslužbu naživo a zabudol vypnúť prednastavené filtre.

11. Psy štekajú, karanténa ide ďalej…

Občiansky aktivista, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš píše: „Korona-čriepky 3: Korona international – učme sa od najlepších. Donald Trump včera večer (3. apríla 2020) národu oznámil, že napokon dospel k názoru, že ten vírus je great hnusoba a vyzval ľudí k noseniu rúšok. On ho nateraz ale nosiť nebude. Zneistený ľud by lídra vo volebnej kampani asi nespoznal. Sused Viktor Orbán vytvára s domigrovanou nákazou vlastný mocenský mix made in Hungary. Lukašenko odporúča radšej zomrieť v stoji a nie na kolenách – žiadna karanténa sa nekoná, život ide ďalej – traktor, pole a vodka národ zachráni. Turkménsky prezident Berdymukhamedov zvolil najefektívnejšiu metódu – zakázal používať slovo koronavírus a nariadil epidémiu ignorovat.”

 

 

Výberové konanie v juhokórejskom Ansane prebehlo na miestnom štadióne. Všetci záujemcovia o prácu vo firme Ansan Urban Corporation museli mať počas testov rúška. (ap), apríl 2020

12. Ľudia ľuďom

Vyrobiť spoľahlivú celotvárovú masku s filtrom vyžaduje čas a peniaze, ktoré nemáme. Tvoriví ľudia z komunity Covid19cz, David Miklas a Martin Hret vzali potápačskú masku, ktorá bola pôvodne určená na šnorchlovanie. Pripevnili k nej vírový filter P3R. Spoločne s konštruktérmi z ČVUT vyvinuli adaptér, ktorým sa filter pripevní na „šnorchlovaciu masku“.

Filter P3R vykazuje lepšie výsledky než FFP3 a môžu ho masovo používať aj zdravotníci. České kutilstvo v praxi. Výroba adaptérov nie je zložitá – počas prvých dvoch dní ich vzniklo 12 500, všetky sa okamžite rozdali pre zdravotníkov. Zaslúžia si obdiv.

13. Koronavírus aj na pravoslávnych svätých ikonách

Západné cirkvi (katolícke a protestantské), aj keď s nevôľou, akceptovali vládne nariadenia o zákaze zhromažďovania a na niekoľko týždňov (v princípe na neurčito) prestali sláviť verejné bohoslužby v kostoloch.

Najväčším kritikom zákazu bohoslužieb (na Slovensku ale aj v iných krajinách) bola pravoslávna cirkev. Slovenská pravoslávna cirkev 10.3.2020 oficiálne vyhlásila, že bude na Slovensku naďalej vykonávať bohoslužby „vrátane bozkávania ikon a prijímania z jedného kalicha“. Svojim veriacim pripomína cirkev nevyhnutnosť rovnocenného zabezpečovania svojich duchovných a materiálnych potrieb.

Na oficiálnej stránke slovenskej pravoslávnej cirkvi orthodox.sk  sa uvádza: 

Je vhodné všetkým tým, ktorí sa obávajú, že by sa mohli pri spoločných bohoslužbách nakaziť bozkávaním sv. ikon alebo prijímaním z jedného kalicha, zdôrazniť nasledovné: sv. Eucharistia nebola, nie je a nikdy nebude príčinou choroby a smrti, ale práve naopak – je ustavičným zdrojom nového života v Christovi, odpustenia hriechov a uzdravenia duše a tela.

Spôsob podávania sv. Prijímania duchovenstvu a veriacim z jedného kalicha sa v dobe prípadnej pandémie nebude meniť a kňazi vhodným spôsobom vysvetlia veriacim, že takýto spôsob prijímania sv. Eucharistie nikdy nepredstavoval a nebude predstavovať pre nikoho žiadne nebezpečenstvo.

(Pozn. Po kritike vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho Pravoslávna cirkev na Slovensku svoj postoj prehodnotila a verejné  bohoslužby na Slovensku odvolala.)

To, že koronavírus si myslí niečo iné, už zistila pravoslávna cirkev v Srbsku. Vo veku 71 rokov zomrel na následky nového koronavírusu biskup srbskej pravoslávnej cirkvi Milutin Kneževič. Jeho úmrtie v pondelok (30.3. 2020) potvrdili cirkevní predstavitelia, píše agentúra DPA.

Biskup eparchie v meste Valjevo sa podľa vyhlásenia tamojšieho biskupstva koronavírusom nakazil medzi ľuďmi počas bohoslužieb. Minulý týždeň miestna eparchia oznámila, že infikovaní sú aj dvaja ďalší duchovní.Srbská pravoslávna cirkev čelí obvineniam z ignorovania núdzových zdravotných opatrení súvisiacich s bojom proti koronavírusu.Pobúrenie verejnosti vyvolalo pokračovanie v praktikách bozkávania svätých ikon či používania jednej spoločnej lyžice počas aktu prijímania.

 

13. Proti koronavírusu vrtuľníkom

3. apríla, v predvečer sviatku Blahoslavenej Panny Márie, metropolita Feofan spolu s ikonami preletel vrtuľníkom nad hlavným mestom Tatárskej republiky – mestom Kazaň. Metropolita predniesol modlitbu za chorých, ako aj za všetkých, ktorí počas mimoriadnej situácie tvrdo pracujú – za lekárov, sociálnych pracovníkov a pohotovostné služby.

 

V helikoptére
Na letisku

15. Nie je kam sa náhliť

„Choď sa prejsť, to ti urobí dobre, pouličné lampy a inak nikto. Štekajúce psy a lenivé, provokujúce mačky, na ulici nie je ani nohy. Nie je sa kam náhliť, môžeme si dovoliť ten luxus prísť neskoro alebo nikdy.” 

To je pár veršov z nového albumu Zapadákov, ktorý prednedávnom vydal Richard Vávra alias Archívny Chlapec.

16. Športujeme dva metre od seba

Olympiáda v Tokiu v roku 2020 je zrušená. Ešte pred oficiálnym zrušením sa na internete objavilo 20. marca takéto logo s odkazom „Precvičujte si bezpečnú sociálnu vzdialenosť“:

 

17. Prežívame

Delíme sa s tým, čo prispieva k zdraviu v tomto čase. V ktorej fáze sa nachádzate vy?

 

18.Pašie, ktoré nás držia nad vodou

Matúšove pašie je oratórium J. S. Bacha z roku 1727. Námetom je úryvok z Matúšovho evanjelia, kapitola 26 a 27, ktorý zobrazuje Umučenie Ježiša Krista. Názov pochádza z latinského slova passio (utrpenie, umučenie), ktorým čítanie pašií pri bohoslužbe začínalo. 

Je to jedna z dvoch Bachových pašiových skladieb, ktoré sa zachovali v úplnosti. Vznikla v poslednom období jeho tvorby, kedy zastával miesto kantora kostola sv. Tomáša v Lipsku. Skladba mala premiéru na Veľký piatok 15. apríla roku 1729. Potom ležala sto rokov v zabudnutí v archíve do doby, kedy ju našiel a svetu predstavil Felix Mendelssohn-Bartholdy 11. marca roku 1829 v berlínskej Sing-Akademii.

 

19. Prichádzajú Nejpodivuhodnější Velikonoce

„Možno budú najkresťanskejšie,” sa prihovára Tomáš Halík vo svojej kázni na kvetnú nedeľu.

 

20. Bolero z home offisu

Hudobníci l’Orchestre National de France, hoci tiež musia rešpektovať koronové obmedzenia a nemôžu sa osobne stretať, pripravili pre nás hudobný zážitok. Populárne Ravelovo Bolero zahrali nápaditým spôsobom (aranžmán tympanista Didier Benetti).

50 hráčok a hráčov orchestra (pri predstavovaní zazneli aj dve slovenské mená) odohralo každý svoj part doma. Skladbu skrátili na 4 minúty zahusťovaním nastupujúcich nástrojov. Stavebnú jednotku – vetu, ktorá má predvetie a závetie v pravidelnom členení, pridelili 4 nástrojom, pričom pôvodne hrá celú túto vetu vždy jeden hudobný nástroj. Pre všetky nástroje využili techniku multi-playback a „na jedno miesto“ dostali dielo zvukoví technici. Každý hudobník nahrával sám seba a technici vynikajúcim spôsobom zvuk poskladali ako puzzle.

 

 

21. Corona vtipy

 

 

Shares