Vybrali sme 6 zaujímavých filmov zobrazujúcich posledné dni Ježiša na zemi.
Evanjelium sv. Matúša (1964)
Známy príbeh vo vizuálne pútavom čiernobielom prevedení. Pier Paolo Pasolini v dvojhodinovej snímke zobrazuje Ježiša Krista ako radikála, ktorý farizejom nadáva do pokrytcov. Dôraz je kladený na Ježišove verbálne prejavy. Sám taliansky režisér bol marxista a preto mu revolučný aspekt Kristovej vierouky bol sympatický. V snímke sú použité doslovné citácie synoptického evanjelia.
Jesus Christ Superstar (1970)
Rocková opera či muzikál je dnes už kultovým dielom. K jeho inovatívnym posunom patrí vsadenie veršov do spievaného textu. Viaceré piesne sa stali populárnymi hitmi. Tvorcom sa v nich podarilo zachytiť otázky, ktoré si môže klásť tak kresťan či hľadajúci. Muzikál je totiž voľnou adaptáciou posledných siedmych dní Ježišovho života prostredníctvom subjektívneho pohľadu Judáša Iškariotského. Muzikál sa dočkal množstva filmových aj divadelných adaptácií po celom svete. Nevynechal ani slovenskú Novú scénu.
Monty Pyton: Život Briana (1979)
Komický pohľad na život Krista, ktorý končí legendárnym spevom vinníkov visiacich na krížoch o pozitívach života. Zo strany cirkvi si film vyslúžil vlnu kritiky, ktorá ho odsúdila hlavne pre zdanlivú neúctu k myšlienke Kristovho príbehu. Hlavnou postavou filmu je Brian, ktorý sa narodí v ten istý deň ako Mesiáš. Zámenou hrdinov vzniká množstvo úsmevných situácií. Posúďte sami 🙂
Posledné pokušenie Krista (1988)
Americký režisér Martin Scorsese si do hlavných úloh svojich filmov často vyberá postavy, ktoré hľadajú svoje osobné životné poslanie. Vo filme, ktorý je adaptáciou rovnomennej knihy Kazantzakisa, sa zoznamujeme s celým Ježišovým životom, jeho rozporuplnosťou. V snímke režisér necháva Ježiša Nazaretského (na chvíľu) zísť z kríža, aby žil tradičný život v manželstve a deťmi. Veľa katolíckych elít bolo filmom pohoršených. Film bol v niektorých štátoch tiež zakázaný. Možno práve preto svoj ďalší film venujúci sa kresťanskej viere (Mlčanie) dokončil Scorsese až minulý rok, teda takmer 30 rokov po kontroverznom „pokúšaní“. Mlčanie odpremiéroval radšej priamo vo Vatikáne.
Ježiš z Montrealu (1989)
Francúzsko-kanadský film prináša príbeh mladého talentovaného herca Daniela, ktorý s malou skupinou hercov zobrazuje veľkonočné pašie pri miestnom kostole v Montreale nekonvenčne a progresívne. Hra kombinuje náboženské presvedčenie s netradičnou interpretáciou historického Ježiša. Práve toto dielo označili nemeckí teológovia za najlepší film s „veľkonočnou tematikou“. Pašiové hry sú kritickou paralelou životov Ježiša a Daniela, ktoré sa pútavo prelínajú s reálnymi obyvateľmi mesta. Strhujúce, zábavne, ale aj hlboké.
Umučenie Krista (2004)
Film zobrazuje posledných dvanásť hodín života Ježiša. Ide o kompiláciu všetkých štyroch evanjelií. Až priveľmi naturalistické zachytenie Kristovej púte na Golgotu zahŕňa bičovanie či pribíjanie na kríž. Režisér Mel Gibson vo filme vlastnou rukou pribíja Krista na kríž. Poukazuje na to, že aj on je zodpovedný za Jeho smrť, že Kristus zomrel aj za Gibsonove hriechy. Film je nahovorený v pôvodnom aramejskom jazyku. Okrem naturalizmu je mimoriadne pôsobivé pokúšanie satana. V tomto prípade nie na púšti ale v záhrade, kde sa Ježiš modlí a prosí Boha. Svojou upätou popisnosťou film však musíme zaradiť k tradičnejším počinom.