Keď sa to vyžaduje, rýchlo privykneme na obmedzenia. Je dobre, že sme disciplinovaní, môžeme tým zachrániť seba aj druhých. Ale dobré je, aj ak sa nad obmedzeniami zamýšľame. Aký je cieľ? To, čo sa od nás žiada, je nevyhnutné na dosiahnutie cieľa? Prečo obmedzenie trvá, aj keď sa dosiahol cieľ? Akú cenu sme ochotní za dosiahnutie cieľa platiť? Koľko slobody chceme odovzdať a na ako dlho?
V zime 2006 bolo už 5 rokov po dvojičkách. V kontrolnej zóne na letisku v Helsinkách sa vytvorila klasická čierna ľadová pľačkanica. Mnohí museli kvôli pípaniu dať topánky na skenovací pás. A v tej brečke sa dobrovoľne a bez protestu prečvachtali cez bránu detektora v ponožkách.
Citovať tu etika Petra Singera znamená zaradiť aj etiku medzi vedá, ktorých výsledky nás musia zaujímať, ak sa chceme informovane rozhodovať. Hoci etické dilemy nemajú vždy riešenie, prípadne nemajú jediné správne riešenie. Jednu takúto dilemu modeluje Paul Fijters, ktorého Singer cituje ako príklad kalkulácie. V článku projektu Syndicate, ktorý je preložený aj do slovenčiny, hovorí, že nechceme, aby nám niekto zbytočne zomrel na koronavírus. Rovnako však nechceme, aby ľudia zomierali kvôli prepadu ekonomiky. Ako vieme prepočítať životy na peniaze a naopak? Jednou z možností je pozrieť sa na cenu zachráneného života, ako ju definujú zdravotnícke systémy. Uvádza britský príklad, podľa ktorého vieme jeden pridaný rok života kúpiť za 25.000 £. Ak vieme odhadnúť, o koľko miliárd prídeme v nasledujúcich rokoch kvôli nákladom na koronu, vieme prepočítať, koľko stratíme pridaných rokov života. Druhá možnosť je odmerať blahobyt, prípadne či vzrastú alebo poklesnú merateľné ukazovatele šťastia.
Podrobnejšiu analýzu možných finančných ziskov a strát, so znalosťou európskej situácie a s rešpektovaním slovenských špecifík, prináša Martin Vlachynský (INESS). V texte Koľko stojí ľudský život? ukazujú, že boj proti pandémii je nákladný. V istom momente sa dostaneme do situácie, keď škody (vrátane škody na zdraví) z ďalších opatrení budú prevyšovať zachránené životy a zdravie.
Ekonomické aj etické vedá môžu mať len poradný hlas, rozhodujú politici, pre ktorých vyberáme zo Singera a Vlachynského ako posolstvo: Nie je ľahké uniknúť voľbe medzi záchranou životov a záchranou živobytí alebo Na číslach nevisieť, ale radiť sa s nimi.
1.Stará skúsenosť v čase korony
Za socializmu sa používal citát anonymného funkcionára, že iniciatívny blbec je horší ako triedny nepriateľ. Cyklista upozorňuje, že obmedzenia, ktoré majú predchádzať zbytočným kontaktom, si vedia ľudia vysvetliť aj nerozumne. V diskusii ide o rozlíšenie pohybu v prírode na horskom bicykli (dovolené, lebo pobyt v prírode je dovolený) a na cestnom bicykli (nedovolené, lebo na cestách …).
Príbeh kupujúcej a dokladača v potravinách. Kupujúca sa ho spýtala, či môže ísť v čase vyhradenom pre seniorov nakupovať spolu s manželom, keď ona sama má len 63 rokov. Dokladač jej vysvetlil, že podľa predpisu nie …
2. Nemôžeme dostať vždy to, čo chceme
V sobotu 18. apríla vystúpili v rámci 8-hodinového charitatívneho koncertu One World: Together At Home rôzni hudobníci na podporu zdravotníkov. Paul McCartney spieval za klavírom pieseň Lady Madonna, počas ktorej sa objavovali tváre zdravotníkov v prvej línii. Rolling Stones zaspievali a zahrali – zo štyroch rôznych obývačiek – You Can’t Always Get What You Want.
V slovenskej kultúre sa objavujú ďalšie a ďalšie aktivity. Sledujme, počúvajme. Celkom zaujímavým počinom, vzhľadom na naše „uväznenie” v bytoch, bolo čítanie Dopisov Olze od Václava Havla, konkrétne list č. 91.
3. Čo počúvať či pozerať s deťmi
Ivana Laučíková je slovenská animátorka. V čase korony sprostredkováva svet, ktorý dôverne pozná. V najnovšom blogu Pozerajte s deťmi hudbu II. sa venuje vážnej hudbe v animovanej tvorbe pre deti. Dáva rodičom tipy na animáky s pozitívnym dopadom, učí deti rozpoznávať gýč a odvyká ich od Disneyoviek. …cieľom je vychovať deti ku kritickému vnímaniu sveta, k aktívnemu spoznávaniu, a to sa dá dobre naučiť práve na takom audiovizuálnom obsahu, ktorý deti nečakajú. Musia sa s ním popasovať, musia hľadať cestu, ako ho prijať. Ak sa nám spoločne podarí preklenúť nedôveru či prvotné odmietanie, práve takéto filmy môžu deťom priniesť dlhodobý profit.
Známa skladba Sergeja Prokofieva Peter a vlk bola napísaná ako vzdelávací kľúč k počúvaniu klasickej hudby pre deti. Prokofiev skladbu vytvoril na objednávku Detského hudobného divadla v Moskve za čias Sovietskeho zväzu (1936). Niektorí z nás si Petra a vlka pamätáme z povinných „výchovných” koncertov. Animátorka Suzie Templeton inštruktáž z filmu vylúčila. V príbehu akcentovala mobilizačný charakter, v ktorom deťom hovorí o prekonávaní seba samého a o sebadôvere, ktorú môže získať, keď sa postaví za priateľa.
V kratučkom filme Maestro z roku 2019 sa osadenstvo lesa stretáva na večernom koncerte. Len čo zvieratá spoločne dospievajú áriu z Belliniho opery Norma, rozídu sa ďalej každý hľadať svoju pandravu.
4. Knižka pre deti o Korone
Francesca Cavallo, autorka úspešných kníh „Good Night Stories for Rebel Girls 1 a 2“ (Príbehy na dobrú noc pre rebelky 1 a 2) napísala príbeh o Koronavíruse pre deti, pre lepšie pochopenie toho, čo sa vlastne deje. Kniha vyšla v niekoľkých jazykoch. Slovenského prekladu sa ujal Samuel Marec, bez nároku na honorár.
Zaregistrujte sa, vyberte jazyk a stiahnnite zadarmo: https://freebooks.undercats.media/corona
5. Dúchanie do modlitby
Znenie Prosieb v novom duchu / dychu, ktoré spracoval a zdôvodnil švajčiarsky teológ Alois Odermatt sme zverejnili na stránke ok21 v slovenskej aj nemeckej sekcii. Prosby v novej verzii pozitívne prijalo niekoľko spoločenstiev v nemecky hovoriacej oblasti, napr. Informačný portál rakúskeho liturgického inštitútu, rakúske spoločenstvo Zeitgemäss glauben, časopis Christ in der Gegenwart v aktuálnom čísle. Ondrej Prostredník, ktorý preložil Odermattove Prosby do slovenčiny, ich použil vo veľkonočnej liturgii a kázni.
6. Keď ženy vládnu
Na ženách, ktoré stoja na čele štátov, ako Dánsko, Nemecko, Fínsko či Island, vidieť, že vláda môže byť založená aj na iných princípoch, než ako sme zvyknutí od mocných mužov, píše časopise Forbes v článku Co mají společného země, které úspěšně bojují proti koronaviru?
7. Keď je láska jediná odpoveď
Zuzana Čaputová a #srdcomspolu: „Som sama a nie som sama”, povedala mi v našom spoločnom rozhovore pani Eva Mosnáková, ktorá vedie Klub seniorov pri Židovskej náboženskej obci. V tej krátkej vete úplne vystihla situáciu, v ktorej sme sa ocitli. Hoci nevychádza z domu, vďaka technike je stále so všetkými v kontakte. Žiari z nej pozitívna energia a je dôkazom, že nákazlivá môže byť aj dobrá nálada a optimizmus, ktorými pomáha svojim priateľom rovesníkom prekonať tieto chvíle, v ktorých sa im vynárajú tie najhoršie spomienky z minulosti. A hovorí, že ak chceme zachrániť svet a každú živú bytosť, ktorá v ňom žije, potom láska je jedinou odpoveďou.
Seniorky z Domova poklidného stáří z Vejprnic, ktoré čakajú na stretnutia s rodinami.8. Hodnota staroby
Staroba už nie je vecou nároku, výsledkom lineárneho času nevyhnutnosti. Život je krehký dar. Má začiatok, stred a koniec. Na nič nemáme nárok, všetko môžeme stratiť. Veľa vecí tu už raz bolo. Ako to vyjadril Snyder, „erózia odhalí, čo odoláva zubu času, čo treba možno spevniť, čo možno rekonštruovať a čo treba premyslieť nanovo.“ Ak máme teraz viac času, odpovedzme si úprimne, aké hodnoty sa skrývajú za niekedy úprimnými, niekedy trochu infantilnými výzvami typu: „Pomôž svojmu seniorovi.“ Chceme sa vrátiť k hodnote staroby, alebo sa len bojíme smrti vo svojej blízkosti?, píše na blogu Korona a konflikty: Hodnota staroby Zuzana Fialová a Dušan Ondrušek.
So Spoveďou ohrozeného druhu prichádza aj novinár Alexander Balogh, v ktorom si vyskladáva svoju privátnu mozaiku nádeje. Môžem sa tváriť mlado, koľko len chcem, všetko márne. Koronavírus vie svoje a ide tvrdo po mne, nepomýli ho ani najmladistvejšie rúško, ani nesporne pravdivý odkaz kniežaťa Schwarzenberga: „Seniori, noste rúška, vyzeráte v nich lepšie“.
Z domu cez facebook svojej manželky Magdy sa prihovoril ku svojim divákom aj Milan Lasica: Moji milí diváci, nevychádzam z domu, z bytu, dokonca ani z postele, ale myslim na vás. Chýbate mi. A dúfam, že chýbam aj ja vám. Aby ste na mňa nezabudli, tak niekoľko informácií: som stále vysoký 187 centimetrov, vážim o niečo menej, momentálne som v pyžame a dúfam, že to nebude navzdy. Do skorého videnia, váš Milan Lasica.
9. Aj keby sme mali byť na konci evolúcie, nerezignujme
Denník N priniesol 9. apríla rozhovor s Ladislavom Kováčom. Reportér Patrik Garaj vystihol hlavnú tému nadpisom Nastal koniec ľudskej evolúcie (tlačené vydanie) resp. O potrebe múdrosti v zlých časoch (elektronické vydanie). Rozhovor je aj ozvenou knihy O zmysle ľudského života (Kalligram, 2018). Bez sebaľútosti a melodrámy hovorí o praktickej istote, že človek vyhynie tak, ako doteraz vyhynulo 99 % druhov na Zemi. Aktuálne sú výzvou klimatická kríza a hrozba pandémií (jednu z nich, COVID-19, práve zažívame). Ak na ňu dokážeme správne zareagovať, môžeme zvyšok svojho pobytu na Zemi prežiť dôstojne.
Pripomína to vyjadrenie Sr. Pat Farrell, ktorá v roku 2013 prevzala v Luzerne cenu Herberta Haaga za slobodu v cirkvi ako zástupkyňa Leadership Conference of Woman Religious v USA (LCWR). Vo svojom poďakovaní povedala na adresu budúcnosti hnutia rehoľných sestier, ktoré zastupovala: …v USA je priemerný vek rehoľných sestier 73 rokov. Dávno sme akceptovali realitu a chceme „vymrieť bez rezignácie“.
10. Inšpirácie života
Veterán Tom Moore vyzval sám seba, že ku svojim stým narodeninám prejde 100 x 250 m. Zverejnením chcel vyzbierať 1.000 £ na podporu zdravotníkov v zápase s koronavírusom. Jeho nápad má napokon hodnotu vyše 25 miliónov £. Ku méte 100 mu salutovala čestná stráž.
11. Veľa šťastia, stredotriedni samovrahovia
„Oslavy zmŕtvychstania sa zmenili na prehliadku ľudskej blbosti. Starý žid Jošua za nás trpel na kríži, aby sme mohli nasadnúť do áut a vyraziť cez celé Slovensko za majonézovým šalátom a údeným, epidémia-neepidémia. Krivdil by som Slovensku, keby som existenciu blbosti geograficky ohraničoval. V tom istom čase vyrazilo z Moskvy 730-tisíc áut, mnohé z nich štatisticky nevyhnutne infikované, za bábuškami, dačami, nakladanými hríbikmi a kyslými uhorkami,” píše Peter Breiner z New Yorku, ale najmä o Amerike, kde treba ignorovať všetko, čo hovorí Donald Trump, pretože je to buď lož, mystifikácia alebo omyl.
12. Bocelli v prázdnom milánskom Dóme na Veľkonočnú nedeľu
Na Veľkonočnú nedeľu (12. apríla 2020) na pozvanie mesta a Milánskeho Dómu mal Andrea Bocelli sólové vystúpenie s posolstvom lásky, uzdravenia a nádeje Taliansku a svetu. Bocelli sám v katedrále, fotografie talianskych prázdnych miest a hudba.
13. Slnečný kúpeľ
Nudistická pláž pri rybníku neďaleko mesta Lázně Bohdaneč v Pardubickom kraji získala počas koronavírusovej pandémia celosvetovú publicitu. Pláž vyzvala návštevníkov nosiť rúšky. Podľa policajnej hovorkyne malo toto opatrenie úspech, keďže počas veľkonočných sviatkov policajné hliadky v okolí pláže nezaznamenali nijaké porušenie nariadenia nosiť rúška.
A takto sa v plavkách počas Veľkej noci na Ondrejskom cintoríne v centre Bratislavy slnila neznáma (staršia) žena:
14. Prázdne cesty a mestá, ľudia 2 metre od seba
15. Vtipy