Helmut Kohl (1930-2017)

Kamil Sládek21. 6. 2017

Bez odvahy a veľkorysosti Helmuta Kohla otvoriť EÚ smerom na východ by Slovensko bolo v inom kultúrnom, politickom i ekonomickom okruhu.

Bundeskanzler Helmut Kohl während der Pressekonferenz zu den Deutsch-Spanischen Konsultationen, im Hintergrund die Fahne der Europäischen Union.

Shares

Obrázok: speakerpedia.com

V piatok 16. júna 2017 zomrel bývalý kancelár Spolkovej republiky Nemecko Helmut Kohl.

Helmut Kohl bol najdlhšie slúžiacim kancelárom Nemecka – 16 rokov bol na špici nemeckej politiky. Je označovaný ako otec nemeckej jednoty ako i jeden z hlavných aktérov európskeho zjednotenia. Ako o ňom povedala súčasná kancelárka Angela Merkelová, pochopil, že bez zjednoteného Nemecka by nebola ani zjednotená Európa. Znovuzjednotenie Nemecka bola konštanta jeho politiky, ako i politiky CDU od čias Konrada Adenauera.

Pred vytvorením „veľkého Nemecka“ bola po zmenách na jeseň 1989 najmä v Európe veľká obava, avšak predovšetkým vďaka Kohlovi sa stalo realitou neočakávane skoro, ešte pred prvým výročím pádu Berlínskeho múra v roku 1990. Bývalá NDR sa tým automaticky stala súčasťou Európskeho hospodárskeho spoločenstva, čo sa zvykne označovať ako prvé rozšírenie na východ.

Vďaka veľmi dobrým vzťahom a spolupráci s francúzskym prezidentom Francois Mitterrandom, rovnako presvedčeným zástancom zjednotenej Európy, hovoríme od 1.1.1993 o Európskej únii a nie o Európskom hospodárskom spoločenstve. V čase jeho „kancelárovania“ sa rozbehol i proces budovania spoločnej meny.

Každý z nás má svoje svetlé i temné stránky. I bývalý kancelár. Helmut Kohl bol politikom, ktorý porušil pravidlá hry o financovaní vlastnej strany, čo veľmi poškodilo jeho obraz v spoločnosti. Po odhalení tajných kont pre podporu CDU pre verejnosť neznámymi darcami (nezverejnil ich do svojej smrti ) sa ospravedlnil s tým, že to robil v záujme strany a sám sa neobohatil. Aby neškodil strane sa vzdal titulu „čestný predseda CDU“.

V nemeckých médiách sa spomínajú i vzťahy v rodine Kohlovcov, ktoré neboli dobré. Pre Helmuta Kohla bola práca vždy na prvom mieste, i počas dovoleniek, všetko sa podriaďovalo politike. Po tragickej smrti manželky Hannelore úplne prerušil kontakty so synmi a ich rodinami. Len na dokreslenie: najstarší syn Walter sa o jeho smrti dozvedel počas jazdy autom z rádia…

Svojim dielom a politickým odkazom patrí Helmut Kohl medzi top štátnikov Európy druhej polovice 20. storočia, ktorej tvár spoluutváral. Bol vizionárom, ktorý svoje predstavy vedel naplniť v reálnom živote.

My na Slovensku sme mu vďační, že sme pod tzv. európskou strechou. Máme byť za čo. Bez odvahy a veľkorysosti otvoriť EÚ smerom na východ by Slovensko bolo v inom kultúrnom, politickom i ekonomickom okruhu. Ak by chcel niekto vedieť, ako by to bolo u nás bez Európskej únie, nech sa ide pozrieť na Ukrajinu, do Srbska či Bosny a Hercegoviny…

Pán Kohl, ďakujeme.

Shares