Hranice slušnosti a morálky v politike

Peter Žaloudek20. 9. 2023

Základ a predpoklad demokracie alebo naivná predstava?

Shares

Stáť, toto je slepá ulica! Cesta, ktorá nikam nevedie.

Stalo se v jeden deň, 13. septembra 2023

  • V Bratislave pred kamerami sa na verejnom priestranstve pobili dvaja poprední slovenskí politici: expremiér Matovič a bývalý minister vnútra Kaliňák.
  • V snahe predísť situácii, ktorá sa stala v januári 2021 pred budovou amerického kongresu a následnému trestnému stíhaniu vtedajšieho bývalého prezidenta Donalda Trumpa za to, že svojimi výrokmi podnietil puč a krviprelievanie, podala slovenská prezidentka Čaputová žalobu na predsedu strany SMER Roberta Fica za verejné lživé štvanie voči jej osobe – „Ficovu rétoriku považuje prezidentka za zneužívanie slobody prejavu k vyvolávaniu nenávisti.“
  • Vo Vladivostoku si podali ruky dvaja momentálne najznámejší diktátori sveta Putin s Kim Čongom a jeden druhého chválil za to, akými sú vraj skvelými vodcami – opomínajúc skutočnosť, že ľud v Severnej Kórei trpí hladom a strachom, a ľud v Rusku vidí svet len čierno-bielo, tak, ako si to praje mocenská mašinéria Vladimíra Vladimíroviča Putina.

Na jednej strane ľud Severnej Kórey trpiaci celé desaťročia hladom a žijúci v permanentnej atmosfére tvrdej cenzúry, špicľovania a strachu, pretože všetky peniaze idú len na udržanie moci Kim Čonga masívnym zbrojením a na druhej strane vymyté mozgy ľudu Ruska, pretože od dôb vládnutia agenta KGB Vladimíra Vladimiroviča Putina existuje len jeho pravda, len jeho vízia sveta – každodenné lži a dezinformácie sú jeho hlavným vládnucim inštrumentom a kto si dovolí oponovať alebo sa kriticky vyjadrovať, skončí buď ako obeť nikdy neobjasnenej vraždy (Politovskaja, Němcov, Litvinenko a iní) alebo vo väzení (Navalnyj a iní) po umelo vykonštruovanom procese tak, ako tomu bolo kedysi počas monsterprocesov za komunizmu u nás.

„Rusko sa pustilo do svätej vojny na ochranu svojej suverenity a bezpečnosti … proti hegemonistickým silám,“ vyhlásil Kim podľa agentúry Reuters. „Vždy budeme stáť za rozhodnutiami prezidenta Putina a ruského vedenia … a spoločne bojovať proti imperializmu,“ dodal. Vyjadril tiež presvedčenie, že „ruská armáda a ľud dosiahnu veľké víťazstvo v spravodlivom boji s cieľom potrestať zhluky zla, ktoré sa usilujú presadiť hegemóniu a expanziu“. (Citát z novín Pravda zo dňa 13. septembra 2023)

S čím prišiel Kim a čo mu dal Putin? – Svet – Správy – Pravda

Podotýkam, že by som mohol pokračovať ďalej inými podobnými udalosťami, je ich žiaľ neúrekom. Hovorí sa, že cirkev sa nemá pliesť do politiky a nemá dávať ani odporúčanie, koho majú veriaci ľudia voliť. Na druhej strane však cirkev ako spoločenstvo iniciované Ježišom Kristom, v ktorom nebola ani lož ani falošnosť, ako i jednotliví členovia cirkvi majú právo, a keď je treba i povinnosť, vyjadriť sa k udalostiam, ktorých sme súčasťou. Všetci vieme, aké to bolo v dobách nacizmu či v časoch stalinizmu, alebo za čias budovania komunizmu v ČSSR. Kto vybočil z radu, zaplatil za to mnohokrát cenu najvyššiu – svojim vlastným životom. Napriek tomu však bolo nesmierne dôležité, aby v každej podobnej dobe terorizmu, neslobody a diktatúry boli osobnosti, ktorí z radu vystúpili. Či už to bolo za Hitlera, kedy v mene mnohých ľudí vystúpil napr. nemecký protestantský kňaz Dietrich Bonhoefer, či za stalinizmu, kedy zase vystúpil Solženicyn či Andrej Sacharov, alebo počas budovania novej komunistickej spoločnosti v Československu – znovu v mene mnohých bezmenných vystúpila Milada Horáková, a mnoho ďalších. Aké duchovné hodnoty by sme si bez týchto a im podobným osobnostiam dnes uctievali? Falošnosť? Podlízavosť? Pokrytectvo? Zbabelosť? Nečestnosť? Vypočítavosť? Zradu?

Medzi mnohými výrokmi Ježiša Krista je i mnoho výrokov jasne poukazujúcich na to, ako by sa mal človek správať, aby sa stala spoločnosť jeho pričinením a cez jeho príklad lepšia. Medzi tie najznámejšie a často citované výroky – žiaľ často deformované rôznymi „tendenciami doby“, ako sa to kedy ktorej politickej moci hodí – patrí i výrok: „Dobrý strom poznáte po ovocí. Keď rodí dobré a zdravé ovocie, je to dobrý a zdravý strom. Keď rodí zlé a nechutné ovocie, je to zlý strom…“

Dejiny ľudí a ľudskej moci sú od samého začiatku omývané krvou. I v Biblii Starého Zákona platilo „Oko za oko, zub za zub“. „Rache für Rache“ – „Pomsta za pomstu.“ Mnohí politici by sa najradšej i dnes riadili týmto starozákonným heslom, a to nemusíme ísť ďaleko, nájdeme ich všade. Ak sa ale považujeme za civilizovaných občanov vychovaných ušľachtilými myšlienkami starogréckých filozofov, či myšlienkami Biblie Nového Zákona o hľadaní konsenzu a dialógu – dnes tomu hovoríme umenie diplomacie o milosrdenstve a odpúšťaní, a to najvyššie, najúčinnejšie a najdokonalejšie si ani len netrúfam vysloviť – láske ku všetkým bez ohľadu na to, či ide o priateľov alebo nepriateľov – nemali by byť práve tieto hodnoty tými hodnotami, ktoré hýbu svetom, inšpirujú masy ľudí i jednotlivcov, povznášajú k vyšším obzorom a ktoré sú v konečnom dôsledku tými najvierohodnejšími, najspoľahlivejšími a najviac hodnými k nasledovaniu? „Po ovocí poznáte strom“. Keby ten strom bol dobrý, išiel by sa Kaliňák biť s Matovičom? Obaja by chceli koncom septembra vyhrať voľby. Ale za akú cenu? Za cenu toho, kto z nich má tvrdšie päste, či dokáže vulgárnejšie nadávať? Keby bol Fico čestný a slušný človek, s rozhľadom a nad vecou, ako sa hovorí, čo je výsada „kráľov“ – vzdelaných a múdrych ľudí a išlo by mu o vec – o dobro ľudí, mal by snáď potrebu sa primitívne znižovať do arogantných osočovaní a vyhrážok? Keby severokórejský Kim Čong chcel dobro a prosperitu vlastného ľudu, ktorému má slúžiť, mal by potrebu držať ich v biede, hlade a strachu? Keby tomu krvou zašpinenému Putinovi išlo o dobro vlastného ľudu, musel by neustále klamať, prekrúcať pravdu, ako sa mu hodí v jeho chorej mysli a šíriť denno-denne dezinformácie? Všetci, ktorým nám je od päťdesiatky vyššie, máme ešte v živej pamäti, akí sme boli oduševnení a nadšení, keď sa pri páde komunizmu šírilo celým Československom heslo Pravda a Láska zvíťazí. A všetci, ktorí sa aspoň trochu zamýšľame nad sebou a nad svetom a máme srdce na správnom mieste, vieme, aké pravdivé sú tieto slová.

Priznávam, že som pri písaní týchto viet rozochvený. Ale nemôžem inak. Musím vysloviť svoj názor, lebo by som sa inak musel hanbiť sám pred sebou, že som mlčal a bolo mi ľahostajné, čo sa deje…

Petr Žaloudek, Viedeň, streda 13. septembra 2023 v deň samých smutných správ.

Shares