Nezmyselné referendum

Peter Žaloudek4. 2. 2015

Pohľad z blízkej cudziny... Tak ako che žiť, rásť a kvitnúť táto rastlinka, podobne túžia po plnosti života i všetci marginalizovaní ľudia…
Shares

Žijem už celé desaťročia v Rakúsku. Zároveň pravidelne raz za mesiac cestujem do Čiech. Neuniklo mi teda, ako sa na blížiace sa slovenské referendum o rodine pozerajú média v týchto krajinách. Svorne, ako keby sa medzi sebou dohodli, ho komentujú ako referendum, ktoré už dnes rozdelilo Slovákov a po referende to bude ešte horšie.
Poukazujú na prejav prezidenta Kisku začiatkom januára, v ktorom varuje  (a on sám dnes možno už i ľutuje, že dal svoj súhlas k zvolaniu referenda) pred rozdelením Slovákov a doslova vyzýva národ, aby výsledky referenda nezanechali trvalé rany v spoločnosti (LN, 31. januára 2015, str. 7: „Slováky rozděluje plebiscit o rodině“). Prieskum síce naznačuje, že referenda sa zúčastní 32 – 38 % voličov a nebude teda platné, ale už i toto číslo a vlastne i samotný fakt, že k referendu vôbec dôjde, bude mať smutný dopad na spoločnosť.

Keď bol nečakane odvolaný zo svojho úradu arcibiskup Bezák a tá aféra bola vnímaná ako celonárodný škandál a nikdy, dodnes, neboli zverejnené dôvody jeho odvolania, všetci slovenskí biskupi sa dostali pod krutú paľbu verejnosti za to, že sa ani jeden jediný biskup Bezáka nezastal a i tých zopár kňazov, ktorí sa na stranu Bezáka postavili, sa nakoniec pod tlakom a hrozbami biskupov postupne, možno až na pár výnimiek, stiahlo do úzadia. Tento bezprecedentný fakt nespravodlivo a v demokratickej spoločnosti neakceptovateľného postupu totálne zdiskreditoval v očiach verejnosti všetkých biskupov.

Tí, ktorí boli zahnaní do defenzívy, si zrazu spomenuli na starodávnu taktiku, že najlepšia obrana je niekedy útok či presunutie ťažiska z jedného miesta na iné, zmenili líniu, zoradili sa do šíkov putujúcej Aliancie za rodinu a vyrukovali proti homosexuálom, brániac akési prapodivné a Bibliou nepodložené fantagorismy o smrteľnom hriechu a zvrátenosti… Národu, hlavne tomu katolícky-veriacemu, to nevadilo, kauza Bezák sa definitívne prehodila na vedľajšiu – mŕtvu koľaj! Aký to len alibizmus, cynizmus, tupý fundamentalizmus.

Hanbím sa nielen za týchto slovenských biskupov, ale i za krátkozrakosť, ba až úmyselnú slepotu tých slovenských veriacich, ktorým sú síce práva detí sväté, ale právo a rešpekt k človeku – všeobecne – je im ukradnuté.  Človeka – ako slobodnú, zvrchovanú osobnosť buď rešpektujem, alebo nerešpektujem. Toto referendum považujem za hrubú manipuláciu a deštrukciu svedomia! Tu už nejde o to, či sa ho zúčastním a zaškrtnem NIE. Takéto referendum možno iba bojkotovať.

Shares