O tom, ako sme si nacikali do studničky

Rastislav Kočan8. 2. 2015

Referendum opäť znížilo dôveryhodnosť kresťanov vo verejnej diskusii.
Shares

Jediné, čo Aliancia za rodinu (AZR) referendom dosiahla je to, že vo verejnom priestore  skompromitovala rodinné hodnoty. Nedokázala vysvetliť ako bojuje za rodinu tým, že útočí na práva menšiny. Hodnoty, ktoré sú niekomu vzácne, nie je možné nasilu vnucovať ostatným cez zákony. Bojovať proti „tomu, čo k nám ide zo západu“ sa nedá tým, že podporujeme ideológiu s opačným znamienkom, ktorá však má od lásky a pochopenia jednotlivých ľudí veľmi ďaleko. AZR prehrala tým, že nebojovala „za“ ale bojovala „proti“. Teraz, prehrou AZR v referende, bude nastoľovanie skutočných rodinných hodnôt oveľa ťažšie.

V referende utrpeli aj kresťanské hodnoty. Biskupská konferencia Katolíckej cirkvi aj evanjelickí biskupi aktívne referendum podporovali a tým legitimizovali jeho útočný tón. KBS svojim nepatričným angažovaním sa do referenda (napr.  manipulatívnym Pastierskym listom z 1.2 2015) opäť znížila svoju dôveryhodnosť vo verejnom priestore. Ako má potom niekto veriť kresťanom, keď pôjde o skutočné a pravé hodnoty evanjelia?

Dôležitá téma obsahu a vhodnosti sexuálnej výchovy na školách zostala na pokraji záujmu diskusie, hoci väčšia zodpovednosť jednotlivých škôl za obsah výučby a väčšia sloboda výberu školy rodičmi je téma, ktorú treba riešiť už niekoľko rokov.

AZR svojim útočným tónom zamorila verejný priestor. Teraz všetci tí, ktorí budú chcieť hovoriť o reálnych problémoch rodín a pravej kresťanskej láske budú musieť prekonávať o ďalšiu bariéru navyše. Bariéru nedôvery, či kresťania to myslia naozaj dobre.

Shares