Zdravotnícku pomôcku, určenú na ochranu pred infekciou alebo prachom, sme donedávna volali v ženskom rode rúška. Česká rouška v ženskom rode aj slovenské rúško v strednom rode majú rovnaký význam a pochádzajú z toho istého pojmu roucho / rúcho v strednom rode. Po rokoch prevahy čechizmov v slovenskom zdravotníckom žargóne priniesla koronakríza spontánnu jazykovú nápravu. Teraz by mali prísť novotvary. Česi už majú ústenku. Kým sa ústenka stihne udomácniť aj u nás, mohli by sme vymyslieť dačo írečité…
Vedecké informácie sa ešte pred 20 rokmi objavovali v novinách oveľa zriedkavejšie ako gólové asistencie v NHL. Odrazu je ich veľa, sú nezrozumiteľné a protirečivé. Kto sa má v tom vyznať. Veda v jednotnom čísle je abstraktný pojem. Ak chceme, aby sa naše rozhodovania opierali o vedecky získané informácie, musíme rešpektovať, že ak hovorí „veda o korone“, tak to môže byť aj virológia, aj epidemiológia, aj genetika, aj imunológia, aj etika … aj všetky súčasne.
A v rámci každej vedy viaceré názory a mnohoznačnosť, ktoré si môžu odporovať a súčasne byť vedecké. Možno by sme viacznačnosť vedy ľahšie vnímali, keby sme jej označenie používali ako pomnožné podstatné meno. Tak by sa napríklad v novinách objavili takto formulované správy:
Čo hovoria vedá na zázračné uzdravenia?
Na programe dňa sú vedá, ktoré skúmajú vírusy.
Do politiky sa nemajú čo miešať vedá.
1. Vďačný Google
Dňa 6. apríla 2020 GOOGLE poďakoval zdravotným pracovníkom a vedcom.
2. Zahalenie oltára a presbytéria v kostole v Trnávke
Počas sviatkov Veľkej noci sa v niektorých kostoloch zakrývajú oltáre. Pastva pre oči sa zmení na pôstne plátna. Ľudia z okolitej komunity priniesli ešte pred korona vírusom do kostola sv. Jána z Kríža svoje použité košele, blúzky, svadobné závoje a sukne, Všetko v bielej farbe. Aby ich výtvarníčka Dorota Sadovská mohla všiť do veľkorozmerného plátna.
Dnes je kostol prázdny. Na plátne visia vtlačené konkrétne životy konkrétnych ľudí. Dorotin projekt s názvom „Byť blízko“ získava novú dimenziu.
Saleziáni z Trnávky spustili online streamovanie. Nonstop 24/7. Najmä v noci to má čaro.
Pôstne plátno bude v kostole visieť s veľkou pravdepodobnosťou dlhšie ako sa predpokladalo. Budeme si blízko aj potom?
Na Kalvárii. V tomto kostole, ktorému krátko potom, ako ho po vojne postavili, dali komunisti dole vežu aby nezacláňala výhľadu na Slavín. Bratia dominikáni ho práve renovujú. Rozložené lešenie v ňom je viac než pôsobivé, náramne ohurujúce.
3. Bezák sa pýta Halíka
Odporúčaniahodný rozhovor, ktorý má nielen skvostné odpovede, ale aj vynikajúce otázky. Braňo Bezák sa pýta ako znalec slovenskej scény a Tomáš Halík odpovedá ako jej zrkadlo. Máme na Halíka životné šťastie. Slovenské cirkevné pomery glosuje tak, že mnohí u nás si povzdychnú – veď to všetko aj my vieme, len sa to neodvážime povedať. Oplatí sa prečítať celé a dôsledne, tu vyberáme:
… príbeh o tom, ako sa procesiou s obrazom Bohorodičky podarilo v Trnave zastaviť morovú epidémiu. Čo si o tom myslíte?
Také názory sú zvrátené a nebezpečné fantazmágorie v politickej, ako aj v náboženskej oblasti. Každý katolík s aspoň elementárnym vzdelaním vo viere vám povie, že zázraky je možné si priať, ale nie je možné s nimi kalkulovať. Pokusy zmanipulovať Boha a vynútiť si zázraky náboženskými rituálmi je hriech v niekoľkonásobnom slova zmysle. Po prvé je to mágia, opak viery. Potom je to hriech „opovážlivého spoliehania sa“ a „brania mena Božieho nadarmo“: katolícka teológia nám hovorí, že „gratia supponit Naturae“, milosť predpokladá prirodzenosť – nemôžeme teda preskočiť „prirodzené“ prostriedky ako je karanténa, hygiena, lieky – toto naozaj nie je možné zastaviť modlitbou. Nádchu, rakovinu, depresiu ani koronavírus „neodmodlíte“. Modlitba dáva silu a pokoj prijať realitu, nech je akákoľvek, ako Božiu výzvu a ako príležitosť správať sa zodpovedne, rozumne, statočne a s láskou k druhým.
Vo vašej prednáške o budúcnosti cirkvi používate aj metaforu o cirkvi, ako poľnej nemocnici. Ako jej máme rozumieť? Naberá v súčasnosti na význame?
Samozrejme áno. Pápež František touto svojou obľúbenou metaforou mieni, že by cirkev nemala prebývať v pohodlnej „splendid isolation“ od sveta, ale vychádzať zo svojich hraníc a pomáhať tam, kde sú ľudia fyzicky, psychicky, sociálne a duchovne zraňovaní. Áno, môže tým tiež konať pokánie za to, že aj jej predstavitelia sa ešte nedávno dopúšťali zraňovania iných, vrátane tých najbezbrannejších. Ja sa len snažím túto metaforu ďalej premyslieť.
Ak má byť cirkev „nemocnicou“, má určite ponúkať zdravotné, sociálne, charitatívne služby tak, ako to robila od úsvitu svojich dejín. Avšak cirkev ako dobrá nemocnica má plniť aj ďalšie úlohy: diagnostickú, teda rozpoznávať znamenia doby, preventívnu – vytvárať imunitný systém v spoločnosti, v ktorej sa šíria zhubné vírusy strachu, nenávisti, populizmu a nacionalizmu a rekonvalescenčnú: rozpúšťať odpustením traumy minulosti.
Jednou z Vašich tém je otvorenosť cirkvi voči svetu. Pandémia zatvorila kostoly, myslíte si, že povedie aj k väčšiemu uzatvoreniu cirkvi do seba?
To opäť súvisí s tým rozdelením, o ktorom som hovoril. Veriaci „uzavretej mysli „ešte viac prepadnú panike z nebezpečného sveta a budú sa ešte viac uzatvárať do geta a vytvárať „paralelnú spoločnosť,“ ako im radí nešťastná a na Slovensku veľmi populárna Dreherova kniha „Benediktova voľba“ (Benedict Option). Tí napokon skončia ako marginálna zatrpknutá sekta na okraji spoločnosti.
Druhí pochopia nútené opustenie kostolov ako symbolické gesto a vzácnu inšpirujúcu skúsenosť. Presne o tom hovoril kardinál Bergolio v predvečer dňa, keď bol zvolený pápežom: pripomenul biblický obraz Krista klopajúceho na dvere a dodal: dnes Kristus klope zvnútra cirkvi, chce ísť von – a my ho musíme nasledovať. Musíme s našou vierou prekročiť doterajšie inštitucionálne, ale predovšetkým mentálne hranice a vyjsť do sveta hľadajúcich ako spolu-hľadajúci. Nie preto, aby sme sa lacno „modernizovali“, prispôsobili a rozpustili vo svete svoju identitu, ale preto, aby sme sa stali zrozumiteľnými a vierohodnými partnermi v dialógu, obohacovali druhých a nechali sa nimi obohacovať.
5. Voda, čo ma drží nad vodou
Na tlačových brífingoch slovenskej vlády sa postupne stáva jedinou ozdobou tlmočníčka posunkového jazyka Barbora Randušková.
Barbora kedysi tancovala s Lacim Strikom a vie pretlmočiť nepočujúcim aj populárne piesne, napr. Vodu, čo drží nad vodou. Skúste si ju pustiť bez zvuku.
6. Javorový list z New Yorku
Peter Breiner píše o špecifikách Ameriky v karanténe: „Pre oranžového majiteľa skrachovaného kasína a odrbávacej univerzity v najlepšej krajine sveta už dlho neplatia zvyklosti či zákony a o dobrých mravoch nikdy nepočul. Uprostred vírusovej dystópie nikomu z jeho magancov (Make America Great Again) nevadí, že v 2018 zrušil a prepustil celý Pandemic Response Team a nemilosrdne zrezal rozpočet Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, ani to, že každý deň vylezie na stupienok a buď klame, alebo sa vystatuje, že je jednotka na Facebooku. Kruté demokratické pravidlo rozhodovania nevyhnutnej väčšiny nevedomých spolu s podporou nepríčetne lakomej a smutne primitívnej svorky senátorov a kongresmanov mu umožnilo každodenné znižovanie latky príčetnosti verejného diania na úplne absurdnú úroveň.”
7. Prejav takmer 94-ročnej Elizabeth Alexandry Mary Windsor z milosti Božej Spojeného kráľovstva Veľkej Británie, Severného Írska a ďalších sfér kráľovnej
Britská kráľovná Alžbeta II. v príhovore odkázala, že spoločnými silami boj s koronavírusom vyhrajú: „Uspejeme a znovu budeme s našimi priateľmi, znovu budeme s našimi rodinami, a znovu sa potom stretneme”, povedala kráľovná v mimoriadnom prejave, ktorý bol jej piatym za 68 rokov.
Peter Breiner poznamenal, že si predstavoval, aké by to bolo, keby aj iní panovníci dokázali takto vystupovať. „V jej prejave bol moment, keď hovorila o „painful sense of separation“ (bolestivý pocit oddelenia), a v tej chvíli sa jej ruka pohla smerom k srdcu, ale tá druhá, kráľovská, ju pridržala.”
Kráľovná Alžbeta II. sa momentálne nachádza vo Windsore. Jej syn Charles, ktorý bol pozitívne testovaný na koronavírus a medzičasom sa vyliečil, je v Škótsku.
VIDEO:https://www.youtube.com/watch?v=REMO8_2CUGA&feature=emb_rel_pause
8. Slovenská NÁHRADNÁ galéria
Po kultúrnom startupe v online priestore sa rozhýbala aj Slovenská národná galéria a ponúka milovníkom výtvarného umenia výstavy, ktoré by chceli vidieť znova a zas. Za pozretie stojí jedna z predčasne ukončených výstav SNG – Anna Daučíková a 7 situácií.
Nie je nič lepšie, ako keď vás vlastnou výstavou prevedie sama autorka. V aktuálnom videu maliarka, fotografka, performerka a tvorkyňa videí Daučíková sprístupňuje a vysvetľuje svoje diela.
9. Harry Potter online
Britská knižnica sa rozhodla zverejniť svoju výstavu Harry Potter: A History of Magic online. Teraz si ju každý fanúšik Harryho Pottera môže pozrieť z pohodlia domova a to cez službu Google Arts & Culture..
Výstava zahŕňa rôzne artefakty týkajúce sa mágie, a je rozdelená podľa predmetov vyučovaných na Rokforte: Hodina elixírov, Herbológia, Čarovanie, Obrana proti čiernej mágii: a Starostlivosť o zázračné tvory.
10. Izrael v čase korony
Pieseň Túžba po ľuďoch od speváka Hanana Ben Ariho.
Už sme si mysleli, že sme vyhrali všetko
Postavili sme si veže týčiace sa vysoko do oblakov
Človek? Kto už by len dnes potreboval iného človeka?
Už nám viac nehrozí žiadna povodeň
Nikdy nespadneme
Nechaj, urobíme si všetko sami
Sme inteligentní, spravodliví a všetko vieme najlepšie
Nič nie je nad nami
Kým si neprišla
A nezmocnila sa nás
Riadne si nás zaskočila
Úplne si nás ovládla
Nastal zmätok
Bol to riadny šok pre nás
Kto si?
Ako sme zrazu znovu začali používať zdravý rozum
Túžiť po iných ľudských bytostiach
Zrazu nás osamelosť páli
Už sa viac nikam nelieta
Všetky parky sú zamknuté
Svadby takmer bez hostí
Už sme sa skoro stratili
Takmer sme už prestali cítiť
Snáď sa to čoskoro skončí
A ja len žiadam, ak je to možné
Ráno po (tvojom) odchode
Nech už nie sme viac takí, ako sme boli predtým
11. „Měsíc už v depresi hluboké, žiju daleko od lidí.“
Mimořádně známý zpěv Rusalky k Měsíci dostal v době koronavirové krize novou verzi. Postarala se o ni sopranistka Miroslava Časarová. „To video je míněno humorně. Vím, že lidé zápasí s mnohem většími problémy, než které jsou v písni zmíněné. Potřebuji se ale vyrovnat s tím, že nemohu dělat svou práci,“ tvrdí operní pěvkyně.
12. Empatia a slušnosť
Lekári z nemocnice Sharon v Izraeli umiestnili na ochranné obleky svoje vlastné fotografie, , aby pacienti videli, kto sa o nich stará.
S iným zaujímavým nápadom prišla študentka z univerzity v Kentucky. Vymyslela špeciálne rúška pre nepočujúcich.
13. Požehnanie k začiatku Veľkého týždňa a prosba o ochranu pred koronavírusom
Naša kamarátka Betka Matusová pred sochami otca Cicera a Sedembolestnej panny Márie v meste Juazeiro do Norte v Brazílii.
14. Pesach začal v stredu 9. apríla o 19:14
Novinárka (SME, Denník N) Jana Semesh z Petach Tikve píše: „Ústrednou otazkou pesachovej večere je: Čím sa táto noc líši od iných? Tento rok bude naozaj odlišná. Od zajtra (7. apríla) od 16.00 do piatku 7.00 je v Izraeli zakázané cestovať medzi mestami. Seder Pesach, ktorého sa bežne zúčastňuje aj 20 ľudí, bude tohto roku veľmi intímny, len pre členov jednej domácnosti. Moji svokrovci maju 89 a 78 rokov a nič také si nepamätajú.”
Liberálny rabín Bratislavy Miša Kapustin bude po prvýkrát mať seder doma len so svojou rodinou. Takmer pre všetkých židov je to mimoriadne zvláštny pocit. Miša Kapustin vytvoril dve videá modelového Pesach sederu, aby pomohol ľuďom urobiť si seder doma.
Od začiatku zákazu združovať sa sa každý piatok na svojom facebooku modlil Kabalet Šabat.
Už niekoľko mesiacov vedie s novinárom Mirkom Tódom rozhovory na rôzne témy judaizmu v tzv. Kóšer podcaste. Počúvať sa dajú na Denníku N alebo cez spotify.
15. Neobvyklý boj s koronavírusom
Tri dni v týždni môžu z bytov vychádzať za nákupom iba ženy, tri dni iba muži, Opatrenie platí od 24. marca v Paname. Za prezidentovým rozhodnutím stojí nedodržiavanie predtým určených pravidiel. Na podobnom gender prístupe sa dohodli tiež v Peru.
Kto môže ísť von v siedmy deň týždňa? Dočítate sa v článku.
16. Simpsonovci
Simpsonovci to už vedeli v roku 1993. V jednej z epizód animovaného seriálu sa objavil totiž vírus „Osaka Flu“, ktorý zasiahol mestečko Springfield. Vírus sa k obyvateľom USA dostal z Japonska tak, že tamojší pracovníci ho do škatúľ zabalili spolu so svojím kašľom.
17. Aká si mi krásna
Zbor Technik STU sa spojil online a napriek karanténnym opatreniam vytvoril virtuálny pozdrav z pera Eugena Suchoňa. Prvá sa natočila naša dirigentka, ďalej 4 základné hlasy. Následne sa doma na mobil nahrali ďalší zboristi (osobitne zvuk a osobitne video). Pridalo sa až 25 ľudí.
18. Zachraň hospodu
Cieľom iniciatívy Zachraň hospodu je prepojiť hostince a reštaurácie s ich zákazníkmi a umožniť ľuďom prispieť gastronomickým prevádzkam v komplikovanej situácii a pomôcť im prežiť do doby, než budú môcť obnoviť svoju prevádzku.
Českí pivári sa bavia po svojom: Relaxační zvuky hospody do vašich sluchátek.
19. Udržujte 5 metrov od bežcov, ťahajú za sebou dlhý výdych
Matej Ondrišek spracoval 9.4.2020 pre denník N vedeckú štúdiu Social Distancing v2.0: During Walking, Running and Cycling podľa ktorej pri rýchlejšom pohybe nestačí dvojmetrový odstup, ale bezpečná vzdialenosť je až 5 metrov.
20. Social distancing
Prichádzajúc pozrieť a skontrolovať svoju 82-ročnú mamu, či niečo nepotrebuje, ma netrpezlivo čakala….
21.Haiku
Stanislava Hudského (Lidové noviny, 8.4.2020)
Koronajaro
Sláva! Je tu první jarní den!
Nasaď úsměv,
roušku
a jdem ven!
22. Veľkonočná hudba a meditácie
Good Friday special event: Arvo Pärt’s Passio, premíéra 10.04.2020
Festival Konvergencie v spolupráci s Denníkom N pripravil veľkopiatkovú meditáciu. Pozývame do ticha Veľkého piatku, na stretnutie hudby s poéziu v prázdnom kostole. Židovská modlitba Ernesta Blocha, meditácia o Kríži Vlada Godára, Tavenerov šepot smrti a zrkadlenie večnosti Arva Pärta vstúpia do dôverného rozhovoru s nepokojom Robinsona Jeffersa, krehkou spiritualitou Simone Weilovej, temným svetlom T. S. Eliota a agóniou lásky Márie Magdalény. Hudbu oživia violončelo Jozefa Luptáka a klavír Ivana Šillera. Slová vyslovia hlasy Táni Pauhofovej a Daniela Pastirčáka spoza masiek karantény.
Pašiové služby Božie z Veľkého kostola Evanjelickej cirkvi. Kázeň: Anna Polcková; texty z pašií: František Kovár a časti z Jánových pašií J. S. Bacha: Solamente naturali.
Meditácia na bielu sobotu “Zastávky na ceste” Jozefa Sýkoru, bývalého kazateľa Cirkvi bratskej v Bratislave.
23. Fanny a Alexander v SND
Fanny a Alexander (Táňa Pauhofová A Daniel Fisher) je veľkolepá inscenácia v réžii Mariána Amslera na pôde Slovenského národného divadla. Veľká rodinná sága nazeraná očami dvoch detských hrdinov – brata a sestry. Svet divadla s jeho slobodou, otvorenosťou, idealizmom a vášňou je konfrontovaný s askézou, mystikou a prísnymi pravidlami. Pragmatizmus kontra fantázia. Askéza kontra tolerancia. Veľké plátno príbehov, ktoré si zaslúžia vzkriesenie, aby sme lepšie chápali aj my sami seba.
Inscenácia získala cenu Dosky 2016 v kategórii Najlepšia inscenácia sezóny a Petra Vajdová cenu za Najlepší ženský herecký výkon. Oplatí sa pozrieť. 3 hodiny 10 minút.
24. Dovolenka pri Jadrane
25. William Heath Robinson (1872 – 1944)
Heath Robinson bol anglický ilustrátor, ktorý sa špecializoval na spájanie fantázie s bežným životom. Toto je ilustrácia, ktorú vytvoril pre sériu s názvom „Ideálny domov“. Vďaka dômyselnému riešeniu ľudia v preplnených bytoch vedia žiť aj bez vonkajšieho priestoru.
26. Vtipy