Druhý list z Gießenu

Hubert Kožár15. 11. 2020

Najťažšie je začať, ale zostať verný je to najlepšie
Shares

Najťažšie je začať, ale zostať verný je to najlepšie. Týmito slovami začal kňaz omšu. Tento krát som bol na klasickej rímsko-katolíckej. Samozrejme, že môj osobný pocit bol podobný, ako predtým. Rozdiel je v aktuálnosti. Citát z Adolfa Kolpinga bol venovaný páru, ktorý oslavoval diamantovú svadbu. Dobre čítate, 60 rokov spolu. Aj pre mňa to bol šok.

Dnes to je pre nás neuveriteľné číslo, lebo rozvody sú pre nás bežnou súčasťou života. Ľudia v mnohých prípadoch veľmi ťažko dokážu vydržať dlhodobo spolu. Je to spôsobené spoločenskými pomermi alebo hľadaním hlbšieho zmyslu vzťahov? Schopnosť, či neschopnosť nás ľudí sa prispôsobiť, nebyť egoistický, či práve naopak byť sebavedomý a zodpovedný môže viesť k rozchodu, k dlhodobému vzťahu plného smútku a nespokojnosti, alebo naopak k utuženému vyrovnanému vzťahu so vzájomným porozumením.

Kňaz povedal ešte jednu podstatnú vec, keď sa prihováral k tejto dvojici. Keď rozprával o vzťahu a láske, tak sa na nich obrátil s tým, že určite o tom vedia viac a lepšie ako on. Prvýkrát som počul z úst kňaza vetu, ktorá je tak zásadná v dnešnej dobe. Poukázal na to, že nemá v tomto smere skúsenosť a to je aj dobré, taký by mal byť každý a jeden človek bez skúseností. Je to prejav pokory, nie nevedomosti. O to viac to vyvoláva dôveru v kňaza, pretože to nie je jeho úloha a ani cieľ vedieť o vzťahoch dvoch ľudí, alebo predsa? Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, čo cítia kňazi pri zblížení sa s inou osobou? Smú niečo cítiť? Nemali by sme sa tváriť, že je to niečo zlé a nemravné. Rovnako majú právo ľúbiť a byť ľúbení, ako ktokoľvek iný. Ak by sa s tým začalo verejne niečo robiť, určite by to pomohlo všetkým stranám.
Láska medzi ľuďmi je dnes podstatnejšia ako kedykoľvek predtým. Mali by sme vytvárať silné putá. Tieto putá by sa mali stať pozitívnym príkladom pre ďalšie generácie. Pretože snažiť sa hľadať pravdu je dôležité, ale popritom je potrebné pochybovať.

 

Shares