Mimotelová dedičnosť

Peter Križan7. 1. 2024

Dalo by sa povedať, že ľudia sú iba nástroj, ktorým mémy vytvárajú ďalšie mémy.

Shares

Ilustračný obrázok: Juraj Blaško, vytvorené s pomocou Midjourney

Perex: Susane Blackmore, Memetic Evolution

Nedeľná nekázeň denníka N a odkaz na podcast.

Na rozhraní medzi neživou a živou prírodou hľadáme rozhodujúci prejav života a zrejme je to dedičnosť. Na rozhraní medzi živou prírodou a človekom hľadáme rozhodujúci prejav vedomia a zrejme je to kultúra. O dedičnosti už vieme, že jej podstatou sú gény. Verne sa kopírujú, aby zabezpečili generačný prenos. Stále sa menia, aby umožnili výber a evolúciu. V kultúre máme hypotetický mém, ktorý by mohol byť dačo ako priamy potomok génu. Bez génov by nebola kultúra, ale samotné gény ju dostatočne nevysvetľujú a na jej prenos nestačia. Mémy vznikajú, množia sa a šíria, menia sa a súťažia o prežitie. Naše každodenné memečká! Sú to vtipy a kreslené vtipy, obrázky s preneseným významom a texty s pridanou hodnotou. Objavia sa, varírujú, šíria sa a miznú za obzorom. Mémy sme 50 rokov brali ako hypotézu, nie sú to chemicky definované látky a nevidno ich pod mikroskopom. Ale aj vďaka memečkám vieme, že mémy naozaj sú. A mémy, ako memečkám podobné vzorce, vnímame vo všetkej kultúre. Cez pieseň, obraz alebo poviedku vieme preniesť mnoho emócií aj informácií. Mémy sú aj náboženské symboly, aj matematické vzorce aj politické programy.

V minulom storočí boli šesťdesiate roky memeticky veľmi bohaté. Hipís a pilulka, politika s ľudskou tvárou, náboženstvo pre ľudí, trvalý mier a ochrana prírody.

Keď sa v roku 1969 prechádzal Armstrong po Mesiaci, viedla v hitparáde pieseň In the year 2525. Autorské duo Zager & Evans v nej vyspievali úzkosť aj nádej, čo bude s človekom o 500, 1.000, 10.000 rokov… Ak sa dovtedy, dovtedy, dovtedy nestihneme zahubiť, čo predložíme bohu? Čo nám pripočíta a čo nám spočíta? Človek vzal Zemi všetko čo mala a nič nevrátil. Vyplakal miliardy sĺz a nikdy nebude vedieť za čo. Teraz končí. Kdesi v diaľke blikajú hviezdy. Ešte pred nami, alebo je to už minulosť? Ako to boh posúdi? Bude rád, že stvoril človeka, alebo nás zresetuje?

V novom roku vám prajem veľa vtipných, láskavých, múdrych a rozvážnych memečiek. Neklikajte príliš rýchlo. Zvažujte, čo by malo prežiť dlhšie ako tento deň, čo zdieľať a čo nechať tak. Šetrite sily a čas na mémy, ktoré sú hlbšie za tým, vyššie nad tým a možno ešte dlho pred nami. Prajem vám trvale udržateľný advent, aby sme mali dôvod pýtať sa, na kedy pripadne 1. adventná nedeľa v roku 2525.

Shares