Môj prvý a ešte k tomu vianočný blog v živote…..

Lukáš Pokorný31. 12. 2014

"A tak som znovu a nanovo objavil to, čo veľmi dobre a dlho poznám, vždy som to považoval za dôležité, radosť so stretnutí a rozhovorov s priateľmi, známymi aj úplne cudzími ľuďmi... "
Shares

Napísať blog je ťažké, teda nepochybujem, že sú ľudia ktorým to ide ľahko, ale ja medzi nich nepatrím. Trpím silne vyvinutým zmyslom pre autocenzúru. Skrátka sa hanbím. Teraz som sa rozhodol to skúsiť tak sa mi prosím nesmejte, teda prosím nesmejte sa príliš nahlas….

Tieto vianočné sviatky som zažil novú skúsenosť. Pravda je taká, že už Advent bol iný, ako doteraz, dva a pol týždňa ma kvárila chrípka či čo to bolo za virózu, nuž som mal opäť dostatok času čítať a rozmýšľať, ale o toto teraz nejde… Nestíhal som pripraviť sviatky o čosi viac ako inokedy… A tak som sa prichytil pri úvahe, že tieto Vianoce budú iné, nestíham pripraviť a zohnať všetky tie dôležité vonkajšie znaky Vianoc (stromček, darčeky, jedlá…), nuž nebudú. Manželka ma pochopí, deti mám veľké a rovnako chápajúce, čiže niečo bude, niečo nie. Takáto úvaha bola pre mňa ešte donedávna nepredstaviteľná, Vianoce bez stromčeka, kapra, kapustnice a morky som si nevedel predstaviť. Neboli dôležitejšie, ako radostná zvesť o Ježišovom narodení, neboli dôležitejšie ako duchovný rozmer Vianoc, ale boli dôležité, nie však tento rok. Takto som si pomyslel a nedostavila sa obvyklá spätná väzba „Ty si sa zbláznil, to nemôžeš spraviť.“ Prečo sa nedostavila spätná väzba som pochopil v zapätí.

Tento rok som objavil iný skrytý dar Vianoc (bol tu vždy, ale nebol až taký dôležitý) sú to stretnutia s ľuďmi, s ľuďmi s ktorými môžem slobodne a otvorene zdielať svoj pohľad na svet, vieru, politiku, spoločnosť či kultúru. A tak som znovu a nanovo objavil to, čo veľmi dobre a dlho poznám, vždy som to považoval za dôležité, radosť so stretnutí a rozhovorov s priateľmi, známymi aj úplne cudzími ľuďmi… Oni tie stretnutia v adventnom a vianočnom čase majú úplne inú chuť, stromček, kapor, darčeky akosi blednú vo svetle týchto stretnutí…

Tak na záver si dovolím jedno želanie do roku 2015, všetkým Nám želám, aby sme v roku 2015 zažili čo najviac príjemných stretnutí s priateľmi, známymi aj neznámymi a aby sme ich zažili pri plnom zdravý ducha i tela….

P.S.

Po tomto zistení som nakoniec v pohode a s prehľadom, zohnal a stihol úplne všetko.

Shares