Najviac sa bojím zomierania

25. 4. 2015

Prepáčiť, odpustiť, rozlúčiť, dať odkaz deťom a najbližším. Potešiť ich a už vopred im pomôcť so smútením.
Shares

Odporúčame do vašej pozornosti príspevok Kristiny Križanovej o smrti a zomieraní v relácii Bez obalu, ktorú RTVS vysielala na Rádiu Slovensko o 20.1o hod. v pondelok 30.03.2014:

Transcendentno sa mi scvrklo a neviem si už vôbec nič predstaviť, čo by mohlo byť na druhom svete, a ani si nepredstavujem. Mnoho ľudí, čo zomierajú nemajú predstavu niečoho konkrétneho, čo bude po tej smrti, len dúfajú, že to bude dobré.

Ja som si dobre vybrala, mám strašne rada medicínu s jej možnosťami. To čo robím, je vynikajúca medicína, to si nikto nevie predstaviť, kým to nezačne robiť, čo vieme dať ľuďom kým zomrú.

Smrť nie je prehra, to je fakt. Prehra znamená, že hráme a život by nemal byť hra, život by mal byť naozaj a zomrieme všetci

Najťažšie je vyrovnať sa s budúcnosťou, s tým že budúcnosť bude bez nich. Každý kto vníma že žije, má budúcnosť, plánuje, vie si predstaviť čo bude o rok. Všetko sa plánuje a zažíva a my si uvedomujeme, že to už bude bez nás. Už toho nebudeme svedkami a život končí pre nás.

pracujete s bolesťou a teda s veľmi veľkou bolesťou, ako sa vám počúvajú také deklarácie, že bolesť očisťuje, posilňuje, bolesťou rastieme … zmysel má len bolesť, ktorá signalizuje nejaké poškodenie. Ale ak vám tá bolesť pripomína, že ste nevyliečiteľne chorý, tak tá bolesť nemá zmysel. Tá bolesť vás ochromuje a dopredu vás robí mŕtvym a neschopným žiť, skôr než vás zabije choroba. Tá bolesť je vlastne nezmyselný jav a keď ju odstránime, tak odstránime spústu stresu, ktorý tomu človeku vyčerpáva všetko. Liečiť bolesť je úžasné. Ja som nevidela, že by človek, ktorý škrípe zubami od bolesti tým ľudsky rástol. To nie je pravda.

Smrť má zmysel povedzme tak ako táto naša hodinka, musíme niečo uzavrieť do určitej doby. Narodíme, sa naučíme sa chodiť, spoznáme život, spoznáme lásku vo všetkých podobách až kým nezomrieme tiež v niečom láskavom náručí. Toto je podľa mňa ľudský zmysle života.

má pre vás po tom všetkom smrť svoju dôstojnosť, čaro, krásu … Je to úplne ľudské, keď vidíte mŕtveho človeka. Je to zážitok – keď nedýcha, keď bledne, keď chladne ešte teplé telo. je to ľudský zážitok, že ste niekoho odprevadili, že ste uzavreli jeho život a že ste boli pri tom. Nie je to taký strašný zážitok.

Počúvajte rýchlo, nevieme dokedy to bude cez archív RTVS dostupné!

http://slovensko.rtvs.sk/relacie/bez-obalu/77250/bez-obalu-kristina-krizanova

Shares