Ocenenie pre Angelu Merkelovú

25. 3. 2017

Zatiaľ čo u nás Angele Merkelovej vyčítajú naivitu a neschopnosť v otázke riešenia utečeneckej krízy, v Nemecku sa stále teší Merkelová popularite nielen u veľkej časti obyvateľstva, ale i Katolícka cirkev si váži jej konanie.

Verleihung des Eugen-Bolz-Preises 2017 an Bundeskanzlerin Dr. Angela Merkel.

Shares

Zatiaľ čo v niektorých krajinách V4 politici a ľudia útočia na Angelu Merkelovú a vyčítajú jej naivitu a neschopnosť v otázke riešenia utečeneckej krízy, v Nemecku sa teší Merkelová nielen popularite u veľkej časti obyvateľstva, ale i katolícka cirkev si váži jej konanie. Prvého februára 2017 obdržala Merkelová v Stuttgarte Cenu Eugena Bolza. Táto cena je okrem iného udeľovaná osobnostiam, ktoré sa na základe svojho kresťanského presvedčenia výnimočným spôsobom zaslúžili o pokrok vo vede, v politike, publicistike či budování právného štátu.

Predseda nemeckej biskupskej konferencie kardinál Reinhard Marx zdôvodnil ocenenie Angely Merkelovej jej prijatím utečencov a jej ochotou ujať sa ľudí v núdzových situáciách. Angela Merkelová tak prejavila nielen kus humanity, ale tiež sa stala príkladom kresťanskej lásky k blížnemu, i keď navonok svoju vieru nikomu nevnucuje a svoj život viery prezentuje nenápadným a nevtieravým spôsobom. Na adresu kritikov Merkelovej kardinál povedal, že pravicoví populisti vyvolali v spoločnosti nebezpečné napätie a vyslovili “otázku po zmene systému”. Jedná sa o to, aby to, čo síce nie je perfektné, ale čo zároveň možno označiť za dobrý projekt, nezlyhalo. Podľa slov kardinála pravicový populizmus útočí na otvorenú, slobodnú a pluralitnú  spoločnosť. Cesta späť však už neexistuje a ani nie je možné takúto cestu obhajovať tvrdením návratu k viere.

 

Spracované podľa JA – Neue Kirchenzeitung z 12. februára, číslo 7., str. 2, ako i podľa: www.eugen-bolz-stiftung.de

 

Shares