Pozor! Pašie nie sú na hranie!

Peter Križan3. 3. 2024

Znova a znova ukrižovávaný… Teatro mundi!

Shares

Ján Triaška, 2017

Nedeľná nekázeň denníka N a odkaz na podcast.

Na Kvetnú nedeľu a vo Veľký piatok sa veľkonočný príbeh číta slávnostným spôsobom. Podľa latinského Passio Domini nostri Jesu Christi nazývame príslušné verše evanjelií pašie. V kostole sa najčastejšie recitujú alebo prespievajú. Asi pred 500 rokmi sa však pašie osamostatnili z poriadku liturgickej slávnosti ako osobitný kultúrny fenomén.

V ľudovom podaní sú to obvykle amatérske divadelné hry, ktoré si zakladajú na vernosti príbehu. Pašie význačných hudobných skladateľov sa vo veľkonočnom čase hrajú v koncertných sálach. Populárna je rocková opera Jesus Christ Superstar z roku 1969. U nás boli platne len pašované a ťažko zohnateľné kvôli protináboženskej cenzúre. A cirkev bola tiež proti, lebo hrali rock, libreto sa nedržalo textu evanjelií a rozprávač bol Judáš. A možno si pripomeniete, že ústredná melódia sa stala znelkou pre Miss Československo.

Začiatkom pôstu uviedla činohra Slovenského národného divadla v premiére hru Ježiš z Montrealu. Divadelná inscenácia odkazuje na film z roku 1989 a patrí do žánrovej skupiny pašie v pašiách. V obsadení, ktoré má pašie umelecky interpretovať, sa pašie skutočne odohrajú. Herec v hlavnej úlohe sa dostane do konfrontácie, v ktorej dopadne ako Ježiš. U nás je známy román Kristus znova ukrižovaný (Nikos Kazantzakis, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru), podľa ktorého skomponoval operu Grécke pašie Bohuslav Martinů.

Iným variantom sú pašie vnorené do ešte širšieho kontextu príbehu stvorenstva. Boží zámer sa po prvých pohodových siedmich dňoch ocitá v kríze nášho človečieho ôsmeho dňa. Vo Švajčiarskom mestečku Einsiedeln má amatérske predstavenie vyše 2.000 ochotníkov a storočnú tradíciu. Primerane dobe, dramaturgom a réžii inscenujú dielo španielskeho barokového básnika Pedra Calderona Svet ako divadlo (El gran teatro del mundo, Teatro mundi, Welttheater). V roku 2007 vložili do predstavenia klasické pašie, ale hercami boli deti, ktoré sa podieľali aj na scenári. Vo výsledku môžeme ukrižovanie vidieť aj tak, že hlavnú postavu upálili v plechovom sude na predmestí favely.

Predstavte si mestečko, v ktorom sa sto rokov tisíce ľudí aktívne zúčastňujú na hre, ktorá ostatným ukazuje divadlo sveta – Teatro mundi. Hrá sa na námestí pred benediktínskym kláštorom, ktorý je barokový a veľmi veľký najmä vďaka protireformácii. A nový opát neodporúčal predstavenie opakovať, lebo skresľuje veľkonočný príbeh, taký ako sa skutočne stal a nevedie divákov ku významom, ktoré predkladá katechizmus. Autora Thomasa Hürlimanna vyznamenala nadácie Herberta Haaga svojou cenou za slobodu v cirkvi.

Počas Sviatkov poďme do kostola alebo na koncert. Počúvajme pašie a ďakujme umelcom, ktorí nás chcú zobudiť zo samospasiteľného snenia.

Ale pašie nie sú na hranie! Tisíce variácií utrpenia vždy a znova zažívajú milióny. Ich martýrium je tak isto naozaj, ako Ježišovo. Aj preto svoje utrpenie projikujeme do jeho pašií. Viete z vlastných rodín alebo z počutia alebo z literatúry, že divadlo sveta, to sú naše pašie.

Shares