Trump prezidentom vďaka katolíkom

Rastislav Kočan14. 11. 2016

Katolíci sa v posledných 2 týždňoch pred voľbami masívne presunuli k Trumpovi a dokonali tak veľké volebné prekvapenie.
Shares

Foto: www.reddit.com

Víťazstvo Trumpa v prezidentských voľbách prekvapilo mnohých. Hoci prieskumy a mnohí analytici v posledných dvoch týždňoch zaznamenávali presun voličov smerom k Trumpovi, prakticky nikto nepredkladal, že sa nakoniec stane prezidentom.

Tento posun do veľkej miery spôsobili katolícki voliči, ktorí sa v posledných dňoch presunuli do Trumpovho tábora. Podľa povolebných prieskumov (exit polls), teda pri dopytovaní už po odovzdaní hlasu vo voľbách sa zistilo, že pre Trumpa hlasovalo 52% katolíkov, kým za Clintonovú len 45%. Katolíci sú pritom dôležitou skupinou, keďže tvoria takmer štvrtinu amerických voličov.

Pritom teoreticky by katolíci mali mať k Trumpovi ďaleko. Pred pár mesiacmi i sa Trump dostal do nepriameho verbálneho sporu s pápežom Františkom týkajúceho sa budovania múra na mexickej hranici. Pápež sa vyjadril, že ktokoľvek, kto nechce stavať mosty ale múry sa ani nemôže nazývať kresťanom. A Fratišek ešte 3 dni pred voľbami svoju myšlienku zopakoval a varoval pred tými, čo chcú stavať múry medzi ľuďmi. Navyše veľkú časť katolíkov tvoria Hispánci, ktorých Trump počas celej kampane označoval ako jeden z hlavných zdrojov súčasných problémov Ameriky.

A to nehovoriac o Trumpovej osobnosti – dva krát rozvedený, o ženách sa vyjadrujúci ako v krčme štvrtej cenovej skupiny, miliardár neplatiaci dane, pôsobiaci veľmi hrubo, vulgárne a arogantne, toľkokrát pristihnutý pri klamstve, že sa klamstvo priamo spája s jeho charakterom.

trump-portrait

Novozvolený americký prezident Donald Trump

 

Pritom v prieskumoch pred voľbami katolíci dlhodobo “logicky” favorizovali Clintonovú. Ako Clintonovej “dvojka” navyše kandidoval senátor Tim Kaine, ktorý sa hlási ku katolicizmu. Navyše ešte v októbri bol rozdiel medzi kandidátmi “obrovských” 57% vs. 33% v prospech Clintonovej.
Dá sa tak povedať, že práve zmena postoja katolíkov v posledných dňoch kampane nakoniec do veľkej miery zapríčinila víťazstvo Trumpa. Katolíci sa tak stali tým povestným jazýčkom na váhach.

Katolíci však neboli jedinou kresťanskou komunitou, ktorá podporila Trumpa. Ešte väčšiu podporu ako u katolíkov získal Trump medzi protestantmi. Trumpa volilo 58% zo všetkých  protestantov, ktorý sa zúčastnilo volieb (Clintonovú len 39%).

Dokonca medzi bielymi evanjelikálnymi kresťanmi mal Trump voličskú podporu nad 80%.

volby-gfraf-1

Graf zobrazuje pomer odovzdaných hlasov podľa vierovyznania.
Zdroj: NYTimes

Navyše platí, že čím viac sa volič zúčastňuje na bohoslužbách, tým vo väčšej miere volil Trumpa.

volby-graf-2

Graf zobrazuje pomer odovzdaných hlasov podľa frekvencie účasti na bohoslužbách (všetky vierovyznania spolu). Zdroj: NYTimes

Kľúčová otázka je, prečo  konzervatívni kresťania (vrátane katolíkov)  v takej miere podporili Trumpa? 

  • Trump sa v kampani štylizoval do úlohy “ šampióna nenarodeného dieťaťa”. Vo veľkom štýle podporoval “pro-life” postoje a vytvoril tak ostrý kontrast s radikálnymi “pro-choice” postojmi Hillary Clintonovej.
  • Zásadným spôsobom kritizoval zavádzanie zdravotnej reformy  “Obamacare”, ktorá obsahovala aj povinné financovanie antikoncepcie.
  • Trump  prísľubil, že do veľmi vplyvných pozícii sudcov Najvyššieho súdu nominuje konzervatívnych sudcov, čo môže zásadným spôsobom ovplyvniť smerovanie celej krajiny.
  • Hillary Clinton otvorene podporovala LGBT komunitu, kým Trump zastával (niekedy až vulgárne) opačnú pozíciu.

A v neposlednom rade, Donald Trump nie je Hillary Clintonová, ktorá je vnímaná ako “to najhoršie” z liberálneho politického establišmentu, ktorý úplne ovládol celú krajinu.

Na internete je možné vidieť veľké množstvo videí, kde náboženskí lídri (známi aj neznámi) otvorene podporovali Trumpa ako jediného kandidáta, ktorý môže zvrátiť trend vytrácania sa náboženskej slobody.

thankyoulord-for-trump

Text na plagáte: „Vďaka, Pane Ježišu, za prezidenta Trumpa“


A nie je to ojedinelý názor a nielen v Amerike. Obdobne argumentoval aj 
“hovorca” konzervatívnej časti vatikánskych prelátov kardinála Burke, ktorý vyjadril presvedčenie, že Trump bude bojovať za kresťanské hodnoty, predovšetkým bude mať pevný postoj v boji proti interupciám. A na Slovensku sa v podobnom duchu  vyjadril Anton Chromík (Aliancia za rodinu) ešte v predvolebnej ankete Denníka N.

 

chosen-690x459-trump

Text na billboarde: „Vyvolený Bohom viesť Ameriku“


A čo na zvolenie Trumpa povedal pápež František?

“Nechcem súdiť ľudí ani žiadnych politikov. Chcem len, aby pochopili, aké utrpenie môže  ich konanie spôsobiť chudobným a vylúčeným.”

Všetci, a nielen americkí kresťania, budú pozorne sledovať, čo z Trumpových výrokov bol len premyslený predvolebný marketing a kam budú viesť jeho rozhodnutia ako amerického prezidenta.

Oklamal Trump kresťanov predvolebnými sľubmi alebo konzervatívni  kresťania skutočne našli veľmi nepravdepodobného zástancu?

Shares