Kňazstvo len pre heterosexuálov?

3. 9. 2017

Katolícku cirkev čaká dlhá cesta k prijatiu osôb s menšinovou orientáciou
Shares

Foto: Lucie Horníková

Ako sa diakon Jaroslav Lorman dnes, tri roky po tom, čo sa otvorene priznal ku svojej homosexualite, vyrovnáva so svojou suspendáciou, so svojím súčasným postavením v cirkvi a osobnou vierou v Boha, hovorí v rozhovore pre DV TV.

Po svojom verejnom coming out dostal Lorman zákaz učiť na Katolíckej teologickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde prednášal cirkevnú etiku a morálnu teológiu. Okamžite sa ukončila aj práca na odborných prekladoch textov v kresťanskom vydavateľstve. Taktiež rehoľné medzinárodné spoločenstvo si už viac jeho tlmočnícke služby neobjednalo. Jaroslav Lorman nevidí dôvod, aby kňazstvo bolo len pre heterosexuálov.

A ako prebiehalo odvolanie Jaroslava Lormana? iDNES.cz píše: „Nikdo nahlas neřekl, že důvodem je homosexualita, což by bylo od vedení fakulty de facto přiznání diskriminačního jednání. Případ Jaroslava Lormana je lidsky i církevně velmi komplikovaná záležitost. Problém není homosexualita, ale to, že se pustil do aktivismu, začal ne zcela spravedlivě kritizovat církevní představitele. Není možné být zároveň militantní aktivista LGBT komunity a zároveň přednášet morální teologii na teologické fakultě, domnívá se jeden ze zaměstnanců fakulty. Nicméně ze zápisu z jednání akademického senátu, které vyvolali studenti nesouhlasící s Lormanovým odchodem, je patrné, že hlavním problémem byla pedagogova menšinová orientace. V zápisu doslova stojí: ´Začátek akademického roku provázel příběh ThLic. Mgr. Jaroslava Lormana, Th.D. U příležitosti Prague Pride se veřejně přihlásil ke své homosexuální orientaci. Děkan se s dr. Lormanem dohodli, že nebude nadále vyučovat, ale zůstane vědeckým pracovníkem fakulty. Následovala schůzka s kardinálem Dukou. Ten posléze dne 22. 9. 2015 na děkanovu žádost odebral dr. Lormanovi kanonickou misi.“

Len na pripomenutie. V auguste 2015 Jaroslav Lorman v rámci festivalu Prague Pride spoluorganizoval prednášku americkej rehoľníčky Jeanniny Gramickovej, ktorá sa napokon uskutočnila na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity a nie na pôde farnosti Tomáša Halíka, kde bola pôvodne plánovaná. Všetko za veľkej nespokojnosti kardinála Dominika Duku.

Jeannina Gramicková sa už od 70. rokov minulého storočia venuje ľuďom, ktorí sa nechcú vzdať svojho miesta v cirkvi. Venuje sa lesbám, gayom, bisexuálom a transsexuálom. Je spoluzakladateľkou hnutia New Ways Ministry. V Marylande, kde pôsobí, bojuje za manželstvá pre všetkých.

Shares