Pred mesiacom sme dávali dokopy výber Budem voliť. Motto sme prevzali od textára Ivana Štrpku, ktorý pieseň Johna Lennona Imagine prebásnil na Palacha, na Kuciaka … Predstavujem si krajinu bez tupcov, bez tankov, nik neleží tam v tráve, s guľkou na konci slov.
Chceli sme sa solidarizovať, povzbudiť a inšpirovať. Aby sme zvolili parlament, ktorý nám naplnenie našich predstáv o krajine ponúkne ako svoj vládny program. Cestu nám znenazdajky prehradila obrovská prekážka, neviditeľný vírus. Ako biologická zbraň mieri na naše krehké telá. Ako symbol infekcie je schopný podporiť rozkladné procesy v našej neslobodou ohrozenej spoločnosti. Preto sme znova pohľadali a spísali, čo nového u coronovcov. Nielen prevencia, liečba a opatrenia, ale aj naša zomknutosť, spolupatričnosť, trpezlivosť a nápaditosť nám pomôžu prežiť či premrieť do lepších časov. Užite bez zavírenia!
Lucija Gvozdjáková a Peter Križan. Medzititulky redakcia.
„Ľudstvo čelí globálnej kríze. Rozhodnutie, ktorá ľudia a vlády urobia v nasledujúcích týždňoch, ovplyvní beh sveta na budúce roky,“ popisuje v piatkovom texte The World after Coronavirus pre The Financial Times izraelský historik Yuval Noah Harari.
„Lidstvo si musí vybrat. Půjdeme po cestě nejednotnosti, nebo se vydáme cestou globální solidarity? Pokud se rozhodneme pro nejednotnost, krize se nejen prodlouží, ale v budoucnu pravděpodobně povede k ještě horším katastrofám. Zvolíme-li globální solidaritu, bude to vítězství nejen v boji proti koronaviru, ale také proti všem budoucím epidemiím a krizím, které by mohly lidstvo postihnout v 21. století.“
1. Zastavme sa a počúvajme.
VIRUS LETTER: Emotívny text sprevádzaný náladovými obrázkami a podfarbený hudbou.
2.Eucharistickými procesiami proti vírusu
Texaský Biskup J. Strickland ešte 12. marca vyzýval k eucharistickým procesiam, ktorými chcel bojovať proti koronavírusu. Dokonca v čase, keď biskupi už omše rušili a zakazovali sväté prijímanie do úst. „Modlime sa, aby všetci biskupi, kňazi a diakoni našli kreatívne spôsoby, ako dávať každodenný chlieb verným kresťanom. Vírus je hrozný, ale duchovná smrť hladom je horšia. Nech je Eucharistia skutočným zdrojom a vrcholom nášho života v Kristovi.”
3.Selfie namiesto farníkov
Taliansky kňaz oznámil farníkom, že sa bude za nich modliť. Požiadal ich, aby mu doniesli svoje fotografie či selfie. Potom si fotografie nalepil v kostole do lavíc, aby si na nich počas omše spomenul.
4…a netýka sa to len kresťanov
Mešitu Al-Aksá a Skalný dóm na Chrámovej hore v Jeruzaleme 15. marca uzavreli ako prevenciu proti šíreniu koronavírusu. Stále však bola povolená modlitba v areáli mešít.
V snahe obmedziť šírenie koronavírusu v Izraeli vyzval 16. marca Jeruzalemský rabín židov, aby nebozkávali kamene Múru nárekov. (Židia medzi kamene v Múre nárekov vkladajú papieriky so želaniami a modlitbami. Bozkávať kamene sa nepovažuje za náboženskú povinnosť, časť veriacich to však robí ako dôkaz oddanosti Bohu.)
5. ..“nemoc znamená nemít moc“
6. Spasiteľ a COVID-19
Tridsať metrová socha Krista Spasiteľa (Cristo Redentor) v Riu de Janeiro bola 19. marca 2020 v noci nasvietená vlajkami krajín, ktoré prechádzajú pandémiou COVID-19. Socha je postavená na kopci Corcovado v 700 metrovej výške nad mestom a morom zároveň.
7. Na niečo je vírus predsa len prikrátky (alebo primalý?)
„Kristovo telo a krv sa v žiadnom prípade nemôže stať zdrojom šírenia vírusu,“ uviedol pravoslávny zdravotnícky pracovník. „Sväté prijímanie nielen symbolizuje, ale je skutočným telom a krvou Pána, preto sú predpoklady o pravdepodobnosti prenosu koronavírusu cez eucharistiu rúhavé. Eucharistiu nemôže nič ani nikto zničiť.“, sa verejne píše na webe, ktorý patrí ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (Union of Orthodox Journalists – UOJ). V piatok 27. marca Ukrajina vykazovala 5 úmrtí spôsobených vírusom COVID-19.
Na Slovensku sa 20. marca 2020 uskutočnil let súkromného lietadla, na ktorého palube sa okrem pilota nachádzal aj generálny vikár Nitrianskej diecézy a rektor baziliky sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku Peter Brodek, okrem iného aj exorcista. Lietadlo preletelo trasu Nitra – Trenčín – Banská Bystrica – Nové Zámky – Nitra. Požehnanie bolo udeľované na všetky svetové strany.
https://www.facebook.com/secularcreedsvk/videos/353787365578653/
Rado Ondrejíček to na facebooku skomentoval: „Zatiaľ čo genetici si blazeovane kukajú do svojich mikroskopčekov, matematici sa flákajú akýmsi modelovaním, virológovia nemajú na práci nič lepšie, než pichať vodičky do myši, doktori sa zbabelo skrývajú za respirátormi a ostatní len tak sedia doma a špárajú sa v nose, aspoň niekto efektívne využíva naše peniaze na naozajstnú snahu nás z tejto krízovej situácie dostať. Ďakujeme!”
9 #somdoma
Ján Šicko vytvoril pre národnú banku aktuálne vizuálne dielo, ktoré je od 20. marca premietané na budovu NBS v Bratislave. Takto to vyzerá v reáli a po tme
https://www.facebook.com/NarodnabankaSlovenska/videos/2576365315968187/?v=2576365315968187
10. Potlesk pre zdravotníkov
Večer 20. marca o 20. hodine sme potleskom ďakovali tým, ktorí sa starajú.
„Dejú a budú sa diať veci, ktoré sme si doteraz nevedeli predstaviť. Neprestáva ma však udivovať ľudská kreativita a hľadanie provizórnych riešení aj vďaka možnostiam, ktoré v dnešnej dobe máme. Po dvoch týždňoch vieme, že to nekončí a nevieme, ako dlho to potrvá. Plánovanie je zrazu zbytočné. To, čo bolo blízko, je zrazu ďaleko či v nedohľadne, a to, čo bolo ďaleko, je zrazu tu. No ja cítim, že bude dobre. Pretože to dobro a ľudskosť máme v sebe. Zažívame skutočne silné momenty, napríklad aj v piatok počas hromadného potlesku zdravotníkom, hasičom, policajtom, predavačkám a ďalším. Každý na svojom balkóne či v okne, ďaleko od seba, no predsa tak blízko”, napísala Natália Kaščáková.
11. Kto pomôže Slovensku?
Prostredníctvom iniciatívy „Kto pomôže Slovensku“ (ktorú založil Šimon Šicko zo spoločnosti Pixel Federation) sa vďaka množstvu spolupracovníkov a podporovateľov a vyzbieralo ku 21. marcu 2020 vyše pol milióna EUR! Prostriedky sú určené pre tých, čo potrebujú pomoc, aby mohli pomáhať – štátne aj súkromné, ktoré sa starajú o nakazených pacientov. Financie stále pribúdajú. Ďakujeme.
Finančné prostriedky sa pre nemocnice zbierajú aj na https://pomoznemocnici.sk, vďaka ktorým sa vyrábajú prostredníctvom 3D tlačiarní ochranné štíty zdravotníkom.
12. Jar nám nemôžu zrušiť
Britský maliar David Hockney namaľoval v týchto dňoch obraz s názvom „Do remember they can’t cancel the spring “ (Pamätajte, že jar nám nemôžu zrušiť).
Hockney žije na juhu Francúzska. „Chcel by som len pracovať a maľovať a zároveň môcť fajčiť a jesť v reštaurácii. Ďakujem Bohu za Normandiu. Francúzi vedia, ako žiť,“ vyhlásil, prečo sa rozhodol usadiť práve tam. Dnes má 82 a musel si veľkú časť svojich radostí odoprieť, ale o to viac času má na prácu.
13. Kultúra v karanténe
Potrebujeme príbehy. Potrebujeme povzbudiť. A potrebujeme veriť v dobro. Aj preto prišlo čítanie online.
Ako prvá prišla s nápadom 15. marca Zuzana Fialová. Na svojom instagrame začala deťom čítať Pippi dlhú pančuchu na pokračovanie. Číta u seba doma z obývačky, s uterákom na hlave, tak ako príde. Čítanie sa dá sledovať na jej instagrame každý deň od 19:30.
Takmer zároveň sa pridala Veronika Šikulová spolu s kamarátmi z Modry a Pezinskej knižnice. Svoje videá pre deti i dospelých zdieľajú na Kniži Baba.
Rozprávky zo Zlatého fondu denníka SME číta od 19. marca aj Robo Roth v podcastoch denníka SME.
Od 17. marca v spolupráci s vydavateľstvom Martinus vznikla iniciatíva Prečítam tam ti rozprávku, v rámci ktorej čítajú rôzni umelci celé knihy deťom. Rozprávky trvajú od 8 do 25 minút a pribúdajú každý deň nové.
Svoje autorské texty začal deťom čítať aj Michal Hvorecký.
Pre dospelých začína od 21. marca o 21. hodine čítať naživo na svojom instagramovom profile Juraj Kemka jeden z listov Slovákom, ktoré nadčasovo napísal Julo Satinský. Skvelé, láskavé, pravdivé a hlavne vtipné postrehy o Slovákoch a pre Slovákov. Všetko sa dá vypočuť aj spätne.
Každý deň o 20:00 sa číta naživo na FB stránke Absynt – reportážna literatúra príbehy z najnovšej knihy Slovutný pán prezident – Listy Jozefovi Tisovi. V utorok, 24. marca o 20:00, sa dá vypočuť online rozhovor s autorkou knihy Madeline Vadkerty.
Čo sa stalo s Robom Rothom? Aj on je sám doma. Svoje obľúbené (pre mnohých zabudnuté) knižky číta pre dospelých.
14. Kam na koncert, na výstavu či divadla
Festival Konvergencie koncertuje naživo z obývačky s Mariánom Slávkom, skupina Longital ponúkla HD záznam z vystúpenia v Olomouci pre Český a chystá sériu špeciálnych domácich sessions. „Toto je náš príspevok pre túto chvíľu k zmrazeniu koncertnej scény a našich životov. Pracujeme na tom, ako v tejto dobe ľadovej britský maliar…“ odkazujú.
17.marca 2020 prebehli koncerty Lenky Dusilovej prostredníctvom webu https://www.nechodven.cz/, minikoncert Mekyho Žbirku či domáce vystúpenie Jozefa Ľuptáka. A každý deň sa pridávajú ďalší umelci. Koncerty sa presunuli na internet.
Okrem luxusnej možnosti stráviť množstvo hodín s berlínskymi filharmonikmi a špičkovými svetovými dirigentmi aj sólistami v Digital Concert Hall sa dá zájsť aj na archívne koncerty Slovenskej filharmónie. Dajú sa pozerať ako video alebo počúvať ako rádio.
Známy kritik magazínu New Yorker Alex Ross pripravil samostatný kalendár online klasiky.
Aj z domu sa dajú navštíviť galérie. Známe svetové múzeá či galérie ponúkajú virtuálne prehliadky.
Divadlá zareagovali tiež pružne. Slovenské národné divadlo zverejňuje divadelné predstavenia na svojom youtube kanáli (zatiaľ Sissi – úteky Alžbety Rakúskej s Táňou Pauhofovou, Prorok Štúr a jeho tiene či Labyrinty a raje Jána Amosa s Martinom Hubom).
Martinské divadlo sprístupnilo predstavenie Úklady a láska
Divadlo Andreja Bagara v Nitre spúšťa divadelné pondelky, cez internet hrajú aj Košice či Túlavé divadlo.
Streamovacie kanály filmovým domasedom poplatky nezľavnili. Avšak niektoré filmy púšťajú samotní producenti do obehu bez poplatku. Česi zaviedli napríklad Spolu doma v kine, prostredníctvom čoho sa dajú sledovať filmové novinky v obývačke, hoci za mierny poplatok.
15. CoronART
Výtvarníčka Ivana Šáteková vytvorila na facebooku online galériu, kde sa dajú nájsť zaujímavé reakcie slovenských výtvarníkov, fotografov a grafikov na súčasnú pandémiu.
Ivana Šáteková, 2020
Viktor Kováč, Kristus Pantokrátor 2020 (vytvorené v roku 2015)
Martin Šútovec, 2020
Jana Mitríková, Postapokalyptická etnografia, 2020
Street art
René Magritte, Milenci, 1928
16. Duchovné slovo
Po prepuknuti koronavírusovej epidémie sa zásadne zmenil náboženský život. Predstavitelia cirkví a náboženských spoločností (na Slovensku 18 registrovaných), sa po zatvorení všetkých kostolov (na Slovensku od 10. marca), chrámov, modlitební a synagóg (spolu ich je viac ako 4 000) presunuli do online priestoru.
Kostoly ostali síce otvorené, ale prázdne. Bohoslužby sa vysielajú prostrednictvom internetu. Náboženskí predstavitelia sa prihovárajú veriacim cez sociálne siete.
Prehľad rímskokatolíckych bohoslužieb možno sledovať na stránkach Konferencie biskupov Slovenska.
Evanjelická cirkev informuje o zmenách TU.
Daniel Pastirčák z Cirkvi Bratskej pridáva svoje kázne na kanáli Zboru CB Kaplnka.
Od 20. marca sa na facebooku začal veriacim prihovárať aj liberálny rabín Miša Kapustin s modlitbou Kabalet Shabat.
Známy český katolícky kňaz a teológ Tomáš Halík vysiela svoje kázne z kostola svätého Salvátora, vždy v sobotu s nedeľným príhovorom.
Martina Kováča zo starokatolíckej cirkvi sa dá sledovať ako live stream na jeho facebooku alebo na webe starokatolíckej cirkvi.
Slovenská Dvojka bude vysielať každý deň podvečer bohoslužby. Či pôjde o reprízy alebo aktuálne live streamy sa zatiaľ nevie. „Na mieste je však otázka, aký obsah zaplaví značnú časť vysielacieho času verejnoprávnej televízie”, zamýšľa sa na svojom blogu Ondrej Prostredník.
„Bolo by tragédiou, keby sa každovečerné prenosy duchovného programu zvrhli na promenádu lacných teleevanjelistov, ktorí budú rozvíjať svoje teórie o vinníkoch pandémie a budú sa predbiehať v udeľovaní Božích trestov. Situácia, v ktorej najohrozenejšia veková kategória občanov prišla predchádzajúcim zákazom verejných zhromaždení v kostoloch o podstatnú časť svojho sociálneho kontaktu, je veľkou skúškou kvality a opodstatnenosti duchovnej služby v zmenených podmienkach. Práve teraz je čas na radostnú zvesť, na slová o nádeji, vnútornej sile, vzájomnej súdržnosti a znášanlivosti. Azda práve o to má pri prijatom opatrení novej vlády ísť.”
V Izraeli majú Charedim (ortodoxní žiadia) povolenie na minjan (modlitebné minimum desiatich mužov) za predpokladu, že sú presne desiati a navzájom dodržiavajú dvojmetrový odstup.
Pápež František udelil v piatok 27. marca mimoriadne požehnanie Urbi et Orbi, ktoré sa tradične deje v čase Vianoc a Veľkej noci. Stalo sa tak z prázdneho vatikánskeho Námestia sv. Petra.
17. Dobrovoľníci v nemocniciach
Novinár a kňaz Karol Lovaš, ktorý začal v týchto dňoch dobrovoľne pracovať v nemocnici ako sanitár, napísal po službe v piatok 20. marca 2020:
„Po malom nemocničnom kolečku som dnes skončil ako sanitár na chirurgii. Bola to moja prvá samostatná služba na tomto oddelení. Ako kňaz som sa dotýkal ľudskej biedy. Zažíval krížovú cestu Krista. Cítil som jeho nahotu v nahote starých ľudí ležiacich na lôžku. Vnímal som jeho opustenosť. Dotýkal som sa jeho rán v ranách mužov pri rannom kúpaní. Kŕmil som ho. Vymieňal mu plienky. Pomáhal nasadzovať zuby. Utieral stopy, ktoré po sebe zanechával, keď nedošiel na toaletu. Bol vydesený. Vystrašený. Ale tiež plný očakávania. A nádeje. Díval sa ako starec, ako mladík, žena-matka, starenka, ktorej som na nohy niekoľkokrát za sebou nasúval papuče, vždy keď jej z nich spadli.
Prežil som svoju najemotívnejšiu krížovú cestu v živote. Hľadel som pri nej Bohu do očí. Keď sa nám stretli pohľady, iba sa láskyplne na mňa zadíval a povedal mi: “Ďakujem”.
Pápež František zvykne hovoriť nám, kňazom, aby sme voňali po ovciach. Mám pocit, že sa mi to konečne podarilo. Prvý raz po službe mám energie na rozdávanie. Dokonca som si nešiel ani ľahnúť.
Pred chvíľou som sa ešte vrátil z kostola. Na kolenách som sa modlil krížovú cestu a myslel pritom na Boha s ktorým som prežil celý deň. Po víkende pokračujeme. Prežívam s Bohom veľké dobrodružstvo. Povedal som mu opäť svoje áno. Ako vtedy, na začiatku, keď som si naivne myslel, že nám obom vystačí až do konca. Mýlil som sa. A som za tú mýlku neskutočne rád. Ďakujem.”
18. Korona ako boží trest?
„Korona nie je žiadny boží trest. Hlásať to, je modloslužobníctvo”, hovorí pre Ráno Nahlas kazateľ Daniel Pastirčák. Pandémia korony nás zahnala do izolácie. Stíchli školy, odmlčali sa divadlá i koncertné sály. Reštaurácie, kaviarne či bary zostali opustené, kto môže pracuje z domu. Ľudia majú strach a tak sa všemožne stránia akýchkoľvek medziľudských kontaktov. Čelíme tak samote a izolácií, ktoré naplno obnažujú, kým sme a akí naozaj sme. Je to príležitosť a veľká výzva ísť do seba. Pandémia koronavírusu je podľa neho kľúčovou výzvou našej doby a zásadne zmení svet ako ho dnes poznáme.
20. Rúškobranie
Rúšky sa šijú dobrovoľne a svojpomocne, rozdávajú sa tým, ktorí nemajú. Aj nemocniciam. Foto z Vlčiniec, Žilina a z paneláka z Prahy.
Namiesto bagety vypadne rúška. Za 50 CZK. Prvý rúškomat majú v Brne v Řečkoviciach a na Vyškově.
21. Každá krízová situácia prináša svojský humor…
Vymysleli študenti: „Koľko kotúčov papiera potrebujem?”
Jeden biblicko-karanténny: „Miluj ako Ježiš, umývaj si ruky ako Pilát.”
22 …zisťujeme, čo v živote naozaj potrebujeme
Marek Orko Vácha pre české Aktuality: „Změní nás to, a když to chytneme za správný konec, tak k lepšímu. V jedné vteřině to jak ve vichřici všechno zmizelo, koncerty, divadla, kina, restaurace, fotbal, hokej, plesy, večírky, diskotéky, všechno. Šlehačka je pryč, zůstalo jen velké ticho.
S překvapením zjišťujeme, co všechno v životě opravdu nepotřebujeme. A se stejným překvapením zjišťujeme, co potřebujeme, bez čeho bychom nemohli žít. Pro mě jsou to třeba vztahy.”