Zázračné rozmnoženie kapustníc

Peter Križan9. 1. 2023

V protiklade ku konceptu, za ktorý napokon položil život, sa z Ježiša stala ustavične sprítomňovaná obetná hostina.

Vianočné stretnutie s ľuďmi bez domova zorganizovala Arcidiecézna charita Košice 19. decembra 2019 v Košiciach. Na snímke vpravo námestníčka primátora mesta Košice Lucia Gurbáčová pri podávaní kapustnice. FOTO TASR, Roman Hanc.

Shares

Nedeľná nekázeň denníka N a odkaz na podcast.

Štedrovečerný hod oddeľuje trhy adventných prebytkov od novoročných zliav. Covid, vojna, inflácia a politická neistota nám trochu ubrali zo sviatočných stolov. Ale štedrá večera je ešte bohatá a stále funguje ako praveká potreba, ako dávne zaklínadlo, ako ochrana pred ohrozenou budúcnosťou. Nadbytok má v sebe kus fičúrstva, keď sadáme k prehýbajúcemu sa stolu a zároveň ho ponúkame aj bohu ako obetu.

Proroci a mudrci odporúčajú miernosť a navrhujú hľadať boha inde ako v obetných kultoch. Podľa Jána (Jn 4,23) sa Ježiš domnieval, že sme už dozreli a je načase, aby sme sa otcovi klaňali v duchu a pravde. Keby mohol vyvolať referendum, tak by v ňom prepadol. Vtedy aj dnes. Klaňať sa v duchu a v pravde je také ťažké! Po novom by boli dvere na večeradle stále otvorené. Každý tam patrí a nik nie je vylúčený. Vstupenkou je primerane sa ustrojiť a sviatočne sa naladiť. Stoly veľmi netreba. Nieto viac riadu na úlitbu bohom. Nie sú žreci ani kňazi. V protiklade ku konceptu, za ktorý napokon položil život, sa z Ježiša stala ustavične sprítomňovaná obetná hostina.

Ale možno postupne porozumieme, ako sa duch môže prejaviť vo svete, v ktorom okrem hmoty nevidíme nič iné. Všimol som si dobré znamenie! Kapustnica, ktorá je v rôznych variáciách vo väčšine domácností súčasťou štedrej večere, sa začala rituálne osamostatňovať. Bez pupákov, bobáľok, opekancov aj bez dubákovej, šošovicovej a bez kapra. Skromný pokrm spája spoločenstvá. Kapustnica v škole, v práci, na fare, skautská, v športovom klube a u nás v laboratóriu genetická. V advente tak ochutnám mnoho kapustníc. Na niektorých sa podieľam, na viacerých som hosťom.

Na jednu silvestrovskú zábavu dnes pripadá sto kapustníc. Možno nie sme len takí, že „bavte nás“, lebo sa chceme do budúcoročnej neistoty prepiť, prerehotať a pretancovať. Alebo v závetrí za sakristiou a s cigaretou v ústach „nábožne slyšať“ prikázanú omšu.

Podľa mňa sa kapustnica bude ďalej šíriť aj po Silvestri. Lebo štyri týždne sú už dnes na kapustnice málo a adventný kalendár neuspokojí dopyt. Nastáva čas zázračného rozmnoženia kapustníc, spoločenstva, ústretovosti a láskavosti. Kapustnica vždy všetkým rovnako a rovnako pre každého „platná“. Už tento rok varím aj trojkráľovú!

Shares